Veliki Dubrovčanin – 300-ta obljetnica rođenja Ruđera Boškovića

13.12.2011, 19:13:04

Josip Ruđer Bošković rodio se u Dubrovniku, 18. svibnja 1711., a umro je u Milanu, 13. veljače 1787. u 76-oj godini života. Jedan je od najvećih i najsvestranijih hrvatskih znanstvenika svih vremena. Riječ je o znanstveniku svjetskog glasa, fizičaru, matematičaru, astronomu, geodetu, izmitelju, filozofu, piscu i diplomatu. Njegove znanstvene koncepcije aktualne su i za mnoga suvremena shavaćanja, osobito u filozofiji i fizici. Strogo znanstveno i utemeljeno istraživao je i eksperimentirao u astronomiji, mehanici, optici i geodeziji. Kad se širom Europe počeo progoniti Isusovački red, kojem je i sam pripadao, Ruđer Bošković je 1759. godine napustio Rim i krenuo na put po Italiji, Njemačkoj, Nizozemskoj i Engleskoj. Povodom  300-te obljetnice rođenja ovog velikog Dubrovčanina i Hrvata, brojne znanstvene i društvene institucije u Hrvatskoj su tijekom cijele godine, a ponajviše u mjesecu svibnju, organizirale mnoge manifestacije i događanja.  Tim proslavama se pridružilo i Sveučilište u Dubrovniku sa prigodnim  programom koji se održao 25. i 26. svibnja.

U sklopu programa organiziran je odlazak u Orahov Do i Ravno; u Orahovom Dolu otkrivena je spomen-ploča i poprsje Ruđera Boškovića, a u Ravnom njegov spomenik, radovi akademskoga kipara Ilije Skočibušića. Program su organizirali  Sveučilište u Dubrovniku, Zavičajni klub „Ruđer Bošković“ – Orahov Do i Općina Ravno.  Održane su također i mnoge edukativne radionice za djecu i mladež, pod pokroviteljstvom Dubrovačkih muzeja, na kojima su se djeca i mladi pobliže upoznali s životom i radom Ruđera Boškovića. Cilj projekta Dubrovačkih muzeja bio je podići razinu znanja o velikom znanstveniku, kao jednom od najvećih umova svoga vremena. Okosnica ovom projektu bila je velika i sveobuhvatna izložba koju su Dubrovački muzeji organizirali u suradnji s Dubrovačkim knjižnicama i Državnim arhivom. Pokrovitelj cijelog  projekta pod nazivom „Hrvatska slavi svoga genija povodom 300. obljetnice rođenja – Ruđer Bošković ponovno u rodnom Dubrovniku“  bio je Grad Dubrovnik.

Rea Goić