Medijsko stanje uma

28.03.2012, 18:57:57
Medijsko stanje uma

Antun Špaleta, donedavni kolega i student preddiplomskog studija Medija i kulture društva, sada student Novinarstva na Fakultetu političkih znanosti u Zagrebu govori za Punkt o studentskim danima na Sveučilištu u Dubrovniku, te glazbenim ambicijama.

Kaže se da je svaki početak težak pa recite je li i Vaš bio takav i kako je tekla prilagodba na novi grad i fakultet?

Prvih mjesec dana je uvijek teško. Velik grad, nepoznati ljudi, ogroman broj studenata. Zahvaljujući par prijatelja koji već otprije studiraju u Zagrebu uspio sam „skontat šemu“ kako grad diše i brzo se uklopiti. Upoznao sam mnogo ljudi iz drugih krajeva Hrvatske te mnogo mladih DJ-eva, glazbenika i posebnih osoba koji su mi pomogli da odredim životni pravac što se tiče glazbe i razmišljanja.

Možete li izdvojiti neku dragu uspomenu na studentske dane na Sveučilištu u Dubrovniku?

Studirati u Dubrovniku je bilo jedno poprilično nekarakteristično iskustvo. Samom činjenicom da sam prije rijetko bio u Lapadu, imao sam osjećaj kao da studiram u drugom gradu. Ne znam koje bi uspomene izdvojio. Rad na radiju, razne romanse, prijateljska druženja i izlaske. Nekako sam najviše volio dubrovačka proljeća. Sveučilište u Dubrovniku je prilično lijepo i bajkovito za mene. Imao sam i lijepih i loših uspomena, ali u globalu je slika prilično pozitivna. Izdvojio bi predavanja profesora Obradovića kao najbolji dio akademske cjeline.

Polako koračate u glazbene vode, što nam možete reći o tome?

Problem je ležao u tome što nisam htio ništa započeti. Jedan dan mi je palo na pamet da napravim rap pjesmu o lokalnom autobusu. Stavio sam je na internet i to se ljudima svidjelo. Sa time se poklopilo da je Otpisanimator Zlobni iz bivših Otpisanih odlučio u Orlandu održavati neke vrste „hip hop jam sessiona“ koji bi uključivali nastup mladih repera pa je to „Onaj u 2 i po“ dodatno lansiralo, a meni dalo motivaciju za daljnji rad.

Je li uspjeh spota ”Onaj u 2 i po” očekivan ili ste iznenađeni njegovim prihvaćanjem u javnosti?

„Onaj u 2 i po“ je doživio uspjeh prvenstveno zahvaljujući video spotu kojeg je snimio maestralni  Zlatko Tomić, voditelj Orlando pictures i čovjek zaslužan za zadnji spot Atlantide i Ibrice Jusića. Nikad nisam upoznao osobu s takvom motivacijom za rad i sa tolikom predanošću za dovođenje projekta na finalnu razinu. Da nije bilo njega, ne bi bilo ni snimanja jer me on prvo trebao nagovarati i uvjeriti da je pjesma savršen materijal za snimanje video spota u što ja nisam vjerovao sve do premjere.

Promocija spota je po meni bila najveći uspjeh Kluba Orlando u zadnjih godinu dana jer se u jednoj večer na jednom mjestu okupila „obitelj“ Orlanda uz koju sam odrastao. Bili su tu ljudi s kojima sam se družio i od kojih sam primio prva znanja o glazbi i životu. Samim njihovim pojavljivanjem u spotu u meni su probudili sretne emocije. Malo je reći da sam bio dirnut. Spot sada ima oko 5200 pregleda u nepuna 4 mjeseca. Također, postoje i određene kritike koje se očituju u ocjeni na YouTubeu. Takve kritike su poprilično normalne za Dubrovnik, a i tjeraju mene i Zlatka da budemo svakim danom sve bolji i bolji.

Trenutno radite s mladom pjevačicom Nikolinom Dominiković, kako je došlo do te suradnje?

Nikolina je kraljica. Ona i ja se znamo, kako se u nas kaže, „iz viđenja“. Ona je često znala provoditi vrijeme u Talira kao i ja sa svojim prijateljima i suradnicima. Tako smo se upoznali. Htjela je napraviti jazz/hip hop pjesmu. Na početku je imala samo refren koji je često pjevala: „Idem sada ja, varapa-pa-pa, bacit se s Boninova.“ Meni je to zvučalo sjajno i odlučio sam prihvatit njen tekst te smo u studiju snimili vokalne dionice, a za saksofon se pobrinuo genijalni Ivan Bonačić iz Valetuda, čiji talent uopće ne trebamo spominjati. Zadovoljan sam pjesmom. To je lagani ljetni hit na šemu „Elemental meets Jinx meets Valetudo“. Prijat će za uho i imat će onaj dubrovački „šmek“. Spot se snima za Uskrs.

Gdje se vidite u skoroj budućnosti?

U skoroj budućnosti planiram napraviti svoj prvi „Mixtape“ koji će se zvati „Peto godišnje doba“ i opisivati osjećaje i razmišljanja o Dubrovniku, ljubavi i životu općenito otkad sam se doselio u Zagreb. Također razmišljam o suradnji s nekim glazbenicima. Jako bi želio raditi sa Žarkom iz Embassy-a 516, ali to tek nakon što objave svoj prvi album ”Surveillance Of The Environment” koji izlazi 16. svibnja. Također sam se povezao sa Vanjom Savčićem AKA Gangom, reperom iz Vinkovaca koji će me naučiti nekim sjevernjačkim pristupima rapu. Volio bi napraviti neku kombinaciju sjevernog i južnog rapa, a u mnogim pjesmama i eksperimentirati s minimalom i raveom na trahu benda Die Antwoord iz Južne Afrike.

Lidija Babić