Memorijal Vedrana Jelavića

23.12.2013, 18:45:47
Memorijal Vedrana Jelavića

Zlato odbojkašicama, košarkašima bronca

Tradicionalno predblagdansko, 17. po redu, izdanje Međunarodnog studentskog turnira za odbojkašice i košarkaše, Memorijal Vedrana Jelavića, ove je godine od 19. do 22. prosinca ugostilo osam momčadi i pet ekipa koje su snage odmjeravali u sportskoj dvorani u Gospinom polju, te dvorani Učeničkog doma Paula Di Rossa. Naše studentice ponovile su prošlogodišnji uspjeh, točnije obranile naslov najbolje ekipe odbojkaškog dijela natjecanja. U sva četiri kola upisale su pobjede s 2:0 u setovima (Zagreb, Rijeka, FTMU Opatija, Karlovac) i tako izborile finale protiv Sveučilišta u Zagrebu. Posebno neizvjesno bilo je u „kvalifikacijskom“ dvoboju za drugog finalista turnira; Zagrepčanke su se prilično namučile protiv vrlo dobrih Karlovčanki i na kraju dobile susret s 2:1 (25:22, 22:25, 15:8). U finalnom dvoboju, u prvom setu kontra Zagreba, Dubrovkinje su bile uvjerljive, da bi puno neizvjesniji drugi set gošče okončale u svoju korist. Kao i lani protiv Zadranki, i ove je godine konačnog pobjednika odlučio tie break, u kojem naša ekipa nije dopustila iznenađenje i na kraju je slavila s 2:1 u setovima (25:10, 24:26, 15:7). Studentice Veleučilišta u Karlovcu, za razliku od 2012., ove su se godine s dvije upisane pobjede uspjele domoći brončanog odličja. Pod vodstvom Mara Budrovića dubrovačka ekipa igrala je u sastavu: Paulina Bete, Antonija Butigan, Anđela Kalauz, Anamarija Soldo, Ivona Begušić, Petra Kraljević i Monika Cverlin Marija Krečak, Petra Tolić, Sanja Curić,.

Košarkaši Sveučilišta u Dubrovniku su u skupini A najprije izgubili od Karlovca (46:47), da bi u drugom susretu bili uvjerljivi protiv Sveučilišta u Zagrebu (63:36). U odlučujućem dvoboju za polufinale uvjerljivo su svladali svoje sugrađane, Međunarodno sveučilište u Dubrovniku, rezultatom 57:32. Karlovčani su polufinale izborili također uvjerljivom pobjedom protiv Zagreba (50:29), dok je Univerza u Mariboru nakon produžetka bila bolja od debitanata na dubrovačkom turniru, Ekonomskog fakulteta Univerziteta u Podgorici, s 46:44. Podgoričani su se također našli u polufinalu, zbog samo tri momčadi u skupini B, ali i zbog pobjede u izlučnom susretu protiv Veleučilišta u Rijeci (31:20). Završnica košarkaškog turnira ponudila je obilje neizvjesnosti, doslovno do posljednje sekunde. Premda su Podgoričani u prvom polufinalnom susretu uglavnom vodili, Karlovčani su tricom iz vrlo teške situacije i pozicije uspjeli preokrenuti vodstvo. U posljednjem napadu gosti iz Crne Gore prokockali su otvoreni šut za tri poena i Karlovac je mogao slaviti ulazak u finale. U drugom ogledu kontra Mariborčana Dubrovčani su posustali u finišu susreta, ali su sa zvukom sirene imali posljednji šut za tri poena koji, ipak, nije prošao kroz mrežicu, tako da su Slovenci ušli u borbu za zlato.  Karlovačko-mariborsko finale bilo je puno manje neizvjesno, jer su Karlovčani na samom početku druge četvrtine imali prednost od 16 razlike, što se „istopilo“ na samo +2 nakon dvije i pol minute igre u trećoj četvrtini. Ipak tricom se ta prednost opet povećala na +7 i do kraja utakmice studenti iz grada na Korani uspjeli su „iskontrolirati“ rezultat i slaviti rezultatom 69:61 (24:13, 10:17, 13:11, 20:20).  I u dvoboju za broncu bilo je puno neizvjesnosti u susretu Dubrovčana i Podgoričana, premda su naši studenti od samog početka uvjerljivo vodili (u jednom dijelu utakmice čak i sa 16 koševa razlike), ali su ponovno pokazali pad u igri u finišu i gostima tri minute prije kraja omogućili izjednačenje (37:37). Ipak do preokreta nije došlo, dvije minute prije završne sirene naši su imali +4, a tricom Dražena Miličića 15 sekundi prije kraja uspjeli su se „odlijepiti“ na konačnih 46:39. Sveučilište u Dubrovniku ove je godine igralo u sastavu: Husnija Habul, Mateo Kraljević, Demokrat Sufaj, Maro Fjorović, Ivica Crnčević, Dražen Miličić, Miran Bajramović, Antun Koncul, Nino Lovrić, Alen Rapaić, Joško Kušt, Domagoj Delalija, a momčad je vodio Pero Jejina.

Dodatni sadržaji - Zakucavanja, trice i street dance

Završnica košarkaškog turnira gledateljima je ponudila atraktivni „time-out“ u zakucavanjima, izvođenju trica, ali ove godine i plesnim nastupima svih uzrasnih kategorija dubrovačkog Plesnog studija 3V, inače aktualnog prvaka Hrvatske u street danceu. Mora se istaknuti kako su naši vrlo mladi, kao i nešto stariji plesači i plesačice, uistinu oduševili sve nazočne u Gospinom polju koji su ih tijekom njihovih nastupa bodrili na tribinama. Najatraktivnije zakucavanje imao je Davorin Rupčić (Karlovac) i time je ponovio uspjeh iz 2011., dok je najuspješniji „tricaš“ bio Luka Mijatović (Podgorica). Ovome dodajmo kako je za najbolju igračicu odbojkaškog natjecanja proglašena Anđela Kalauz (Dubrovnik), a pokali za fair-play pripali su Veleučilištu Rijeka u odbojci, odnosno Sveučilištu u Zagrebu u košarci.

REZULTATI (košarka):

3. Veleučilište u Karlovcu
  4. FMTU Opatija
  5. Veleučilište u Rijeci

Tekst uredio: Đivo Ban, prof.