Studiranje i stručna praksa

19.04.2016, 15:20:31

Studentica Eva Možina slovenka je, a studirati na Sveučilište u Dubrovniku došla je u okviru Erasmus+ programa mobilnosti. Od kolegice sa studija na Sveučilištu u Ljubljani, koja je godinu ranije također provela jedan semestar na Sveučilištu u Dubrovniku, čula je sve najbolje, a i htjela je naučiti hrvatski jezik, tako da, kako kaže, odluku da dođe u Dubrovnik nije bilo teško donijeti. Međutim, ističe, od studentske razmjene željela je što više naučiti, pa se odlučila na stručnu praksu. Tvrtka Adria kongres d.o.o., inače agencija specijalizirana za kongresni turizam, tražila je studente zainteresirane za rad, pa je posredstvom Službe za profesionalnu orijentaciju i savjetovanje studenata Sveučilišta u Dubrovniku, Eva počela za njih raditi. Hrvoje Ljubimir, vlasnik i direktor tvrtke rekao je: „Kad smo čuli da studentica želi osim programa na fakultetu surađivati i s agencijom, to je bio dobar znak da se radi o osobi koja želi steći iskustvo, koja prepoznaje know how kao bitan segment koji će joj kasnije pomoći u nalaženju stalnog posla. I doista, studentica je pokazala maksimalan interes kako u rutinskim poslovima, tijekom realizacije kongresa, tako i u komercijalnim poslovima kao i onima vezanim za marketing. Riječ je o komunikativnoj osobi, koja je kod stručnih organizatora i ostalih krajnjih korisnika ostavila odličan dojam.“ Na to se nadovezala Eva koja je rekla da je na ovaj način upoznala puno ljudi i kulturu mjesta u kojem boravi. „Mislim da svaki student treba za vrijeme studiranja obaviti praksu. U Sloveniji puno studenata radi za vrijeme studiranja, to je odlično za životopis, jer time imaš manji problem oko traženja posla nakon završetka studija. Nama mladima ponekad je teško jer nismo sigurni što nas zanima, čime bi se bavili, pa je upravo zbog toga stručna praksa važna, shvatiš što ti se sviđa i gdje se vidiš u budućnosti“, zaključila je Eva. Hrvoje Ljubimir naglašava da studentima omogućavaju da upoznaju posao u njegovom pripremnom dijelu (prijave, registracije sudionika, rad na konferencijskom desku, asistencija u konferencijskoj dvorani, na izložbenom prostoru), ali i u operativnom dijelu posla (koji uključuje društveni program – izlete, transfere, koncerte, svečane večere). „Suradnja sa Sveučilištem u Dubrovniku na uzlaznoj je putanji uvjeren sam da će ubuduće biti i još bolja, sve s ciljem da se studentima pruži što više mogućnosti da kroz praksu uče i stječu iskustvo, jer svjesni smo – to su naše buduće kolege i u interesu nam je imati što bolji kadar.“