Održan 4. Dan karijera Sveučilišta u Dubrovniku

17.02.2017, 09:24:12

Studenti po završetku studija teško pronalaze posao, a poslodavcima opet nije lako opstati u vremenima ekonomske krize, uz obvezu da se razvijaju i zapošljavaju potrebne kadrove.Jedno od rješenja za završene studente je i samozapošljavanje – tj. umjesto obilaženja tvrtki i institucija s molbama za posao, nalaženje svoje niše i pokretanje vlastitoga posla. Upravo je to bila tema ovogodišnjega, 4. Dana karijera Sveučilišta u Dubrovniku, koji se održao 16. veljače 2017. u sveučilišnoj zgradi Odjela za ekonomiju i poslovnu ekonomiju. Poslodavci, među kojima su ove godine većinom privatni poduzetnici, prenijeli su studentima svoja iskustva s tržišta rada. Motivirajućim izlaganjima trudili su se ohrabriti ih svojim primjerima uspješnosti, ali im i skrenuti pozornost na sve poteškoće s kojima su se susretali. Uvodna panel-diskusija ove je godine okupila: poduzetnika i investitora Sašu Cvetojevića, voditelja ljudskih resursa tvrtke „Rimac automobili“ Acu Momčilovića, vlasnicu agencije „Ciceron komunikacije“ Mirelu Španjol Marković, vlasnika uspješne tvrtke „Locodels“ Stevicu Kuharskog i direktoricu Razvojne agencije Grada Dubrovnika Andreu Novaković. Panel je moderirala Ana Šimunović iz „Ciceron komunikacija“. Oduševljeni studenti i svi prisutni tako su mogli čuti kako: „Svaka osoba posjeduje ono nešto u čemu može dati svoj maksimum, a na svakome je da to u sebi pronađe i razvija“, što je rekao Aco Momčilović iz tvrtke Rimac automobili. Španjol Marković je, između ostaloga, rekla kako je i „ne ponekad dobar da“, što je dokazala na svom primjeru. Naime, umjesto da s partnerom pokrene vlastiti posao, ostala je sama i bez posla, pa se odlučila na poduzetničke vode otvaranjem tvrtke Ciceron komunikacije i uspjela jer je danas jedna od vodećih poslovnih savjetnica u Hrvatskoj. Saša Cvetojević je u izvrsnim izlaganjima govorio o svojim počecima, idejama i inovacijama koje su uspjele, a iza svega je stajao njegov osobni entuzijazam. „Neuspjeh je po meni samo propuštena prilika“, rekao je Cvetojević, te dodao kako je „uspješan samo onaj tko nije odustao“. Kuharski, vlasnik uspješne tvrtke Locodels je rekao da su uzalud i investitori i investicije, ako za proizvod ne postoji tržište i krajnji kupac koji će taj proizvod koristiti i koji će mu služiti.

Nakon uvodne panel-diskusije, studenti su se podijelili po odjelima i vlastitim interesima i slušali stručnjake iz svojega područja studija. Ukupno pet panel-diskusija privuklo je brojne poslodavce iz Dubrovačko-neretvanske županije, ali i šire, koji su studentima pokušali pomoći u razvoju karijere. Program Dana karijera uključio je i radionicu o biznisu i prodaji. Na kraju programa Mirela Španjol Marković promovirala je knjigu Moć uvjeravanja. Zajedno s promotorima knjige, autorica je studentima prenijela bogato iskustvo u javnim nastupima, a za njih posebno, kako se predstaviti budućim poslodavcima, kako izbjeći tremu i biti poželjan kandidat za zaposlenje.

Dan karijera otvorila je pozdravnim govorom prorektorica za studije i studente izv. prof. dr. sc. Ivana Pavlić.