Predstavljanje knjiga prof. dr. sc. Zorana Tomića: „Moj životni moto je - Carpe Diem“

24.03.2017, 09:50:50

Predstavljanje knjiga dekana Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Mostaru i vanjskog suradnika Odjela za komunikologiju prof. dr. sc. Zorana Tomića Odnosi s javnošću i Politički odnosi s javnošću održalo se 23. ožujka 2017. u Sveučilišnom kampusu. O knjigama su govorili pročelnik Odjela za komunikologiju izv. prof. dr. sc. Pero Maldini, nastavnik na Odjelu doc. dr. sc. Đorđe Obradović i autor prof. dr. sc. Zoran Tomić.

Prof. dr. sc. Zoran Tomić najplodniji je autor udžbenika iz odnosa s javnošću, političkih odnosa s javnošću i političkog marketinga u jugoistočnoj Europi. Knjiga Politički odnosi s javnošću još su jedan Tomićev znanstveni iskorak. Poslije više objavljenih udžbenika iz izbornih kampanja, specifičnosti političkih odnosa s javnošću Tomić sistematizira, kategorizira i definira temeljne pojmove i procese na gotovo 900 stranica. Time dokazuje posebnosti političkih odnosa s javnošću u usporedbi s općima pa utemeljuje posve novu znanstvenu disciplinu, čime obogaćuje hrvatsku znanost i praktičarima olakšava planiranje, pripremu, provedbu i analizu političkih kampanja i procesa. Izv. prof. dr. sc. Pero Maldini rekao je kako su ovo kapitalna djela, a kako je knjiga Politički odnosi s javnošću, o kojoj je govorio, interdisciplinarna i daje kritički uvid koji nam nedostaje u društvu. „Stil pisanja je jednostavan, pa mislim da je knjiga namijenjena svima. Može pomoći stručnjacima za odnose s javnošću, svakako političarima ali posebno javnosti koja ne razlikuje pojmove poput spin, propaganda, promocija i slično“, rekao je izv. prof. dr. sc. Maldini.

Dopunjeno i prošireno izdanje udžbenika Odnosi s javnošću – Teorija i praksa, na 1300 stranica obrađuje fenomene suvremenih odnosa s javnošću znanstvenom metodologijom, a više od pedeset analiziranih studija slučaja pomaže da i praktičari i studenti lakše ovladaju praktičnom primjenom teorijskih znanja.

Doc. dr. sc. Đorđe Obradović na duhovit je način pričao o knjizi Odnosi s javnošću Teorija i praksa, ali i o autoru, za kojeg je istaknuo da mu je životni moto Carpe Diem – Iskoristi dan.
U tom smislu, studentima je prenio poruku da treba iskoristiti vrijeme, marljivo raditi i truditi se, a ne “zamrzavati“ godinu, jer se vrijeme ne može zaustaviti.

Autor prof. dr. sc. Zoran Tomić na kraju je potvrdio kako smatra da svaki dan treba iskoristiti i da ne prođe dan a da on ne čita ili ne piše. Pritom je istaknuo koliko je dugo pisao sve svoje knjige, a kako su za ove dvije bili potrebni mjeseci rada samo da bi se lektorirala i grafički obradila. „Moja ciljana javnost su studenti jer vjerujem da mladi mogu spasiti svijet. Svoje knjige pišem za javnost“, naglasio je zaključno autor.