Ljetna praksa na međunarodnoj restauratorskoj radionici na Lopudu

22.09.2018, 09:04:41

Nastavnici i studenti Odjela za umjetnost i restauraciju sudjelovali  su na međunarodnoj restauratorskoj radionici na Lopudu (International  Conservation Workshop Lopud, ICWL 2018), koja se održavala od 26.  kolovoza do 9. rujna 2018. Na radionici su sudjelovali i studenti i  nastavnici Fakulteta primijenjenih znanosti iz Kölna, Instituta za  konzervaciju i restauraciju Akademije lijepih umjetnosti, Restauracije i konzervacije iz Antwerpena i Visoke Nacionalne škole za  vizualne umjetnosti La Cambre iz Bruxellesa. U radionicama organiziranim na dvije lokacije, u crkvi sv. Marije od Špilice i Gospe  od Šunja sudjelovalo je dvanaest studenata i šest nastavnika;  iz  Kölna profesorica dr. sc. Ursula Weber –Woelk (povijest umjetnosti) i  Andreas Kruppa (konzervacija-restauracija drva), iz Bruxellesa  Marianne Decroly (polikromirana drvena skulptura), iz Antwerpena  Charles Indekeu (konzervacija-restauracija drva). Sa Sveučilišta u  Dubrovniku sudjelovali su nastavnici  Odjela za umjetnost i  restauraciju, smjera drvo, Joško Bogdanović i Vjeran Duvnjak te  studenti: Anteo Bibić, Katarina Prkačin, Sara Stevanović i Zlata Prijić.

Konzervatorsko restauratorski zahvati u crkvi Gospe od Šunja  obuhvatili su radove na polikromiranom ceremonijalnom namještaju iz  apside te ormaru i tabernakulu u sakristiji. U Crkvi Marije od Špilice  započeti su istražni  radovi na renesansnim korskim klupama  a  obuhvatili su istraživanja konstrukcije,  stratigrafije zaštitnih i  dekorativnih premaza te povijesno umjetnički  kontekst fragmenata  papirnih grafika apliciranih na plohe  uzglavlja klupa. Početak ove radionice seže u 1987. godinu kada je osmišljena kao  ljetna praksa za studente iz Kölna. Nakon pauze zbog ratnih zbivanja  radionica je ponovo aktivirana 1996. godine, a sad se održava  pod  pokroviteljstvom i nadzorom Konzervatorskog odjela u Dubrovniku,  uz  potporu Dubrovačke biskupije i Društva za zaštitu spomeničke baštine i  prirodne baštine Lopuda.