Na Odjelu za umjetnost i restauraciju boravio gost predavač s Instituta Opificio delle Pietre Dure

23.10.2018, 11:08:09

Peter Hans Stiberc, stručnjak za restauraciju polikromiranih drvenih skulptura firentinskog  Instituta Opificio delle Pietre Dure boravio  je na Odjelu za umjetnost i restauraciju od 15. do 19. listopada 2018.  U  nizu zanimljivih predavanja studente je upoznao sa  skulpturalnom baštinom centralne Italije s osobitim naglaskom  na specifičnosti tehnologija izrade i izazovima konzervatorsko-restauratorskih zahvata. Na javnom predavanju organiziranom 16. listopada 2018. u Dvorani Pape Ivana Pavla II. održao je predavanje  Donatello's Magdalen and Saint Gerome sculptures, both carved and modelled. Conservation treatment and computertomographic analysis of a unique combination of tehniques.

Opificio delle Pietre Dure danas je Institut talijanskog Ministarstva za zaštitu kulturnih dobara koji je 1588. osnovao Ferdinando I. Medici. Iako osnovan kao radionica za obradu poludragog kamenja, početkom 20. stoljeća postao je jedna od prvih javnih ustanova u svijetu koja se bavi konzervacijom i restauracijom kulturnih dobara. Institut danas obuhvaća restauratorske radionice za restauraciju drvenih polikromiranih skulptura, tapiserija i tepiha, drevnih brončanih skulptura i oružja, zidnog slikarstva, crteža i grafike, kamene plastike, Pietre dure intarzija u poludragom kamenu, nakita, štafelajnog slikarstva, keramike i tekstila.