Projekt Oblikovanje lutke za izlaganje etnografske nošnje

26.10.2018, 13:46:40

Na Odjelu za umjetnost i restauraciju od 16. do 19. listopada 2018. održana je edukativna radionica Oblikovanje lutke za izlaganje etnografske nošnje.  Projekt je organizirao Odjel za umjetnost i restauraciju Sveučilišta u Dubrovniku, radionica za restauraciju tekstila u suradnji s Hrvatskim restauratorskim zavodom iz Zagreba i Dubrovačkim muzejima, Etnografski muzej. Voditeljica projekta bila je doc. dr. sc. Danijela Jemo, viša konzervatorica-restauratorica tekstila, voditeljica radionice za restauraciju tekstila na Sveučilištu u Dubrovniku. U sklopu radionice održano je niz zanimljivih predavanja vezanih uz problematiku izlaganja predmeta u muzeju i o inovativnim metodama prilagodbe i oblikovanja lutke za izlaganje povijesnih kostima. Stručnjakinje iz Hrvatskog restauratorskog zavoda, Odjela za tekstil, papir i kožu: Gordana Car, viša konzervatorica-restauratorica tekstila i Branka Regović, konzervatorica-restauratorica tekstila, u praktičnom dijelu radionice, prenijele su svoja znanja i vještine oblikovanja lutke za izlaganje povijesnih i etnografskih kostima. Tri specijalne lutke posebno nabavljene za potrebe muzejskog postava oblikovane su za izlaganje tri različita etnografska kostima iz fundusa Dubrovačkih muzeja, Etnografski muzej.

Popis predavanja:

1. O povijesti i sadašnjosti Etnografskog muzeja u Dubrovniku, Barbara Margaretić, viša kustosica, voditeljica Etnografskog muzeja, Dubrovački muzeji

2. Izlaganje 3D tekstila, doc. dr. sc. Danijela Jemo, voditeljica radionice za restauraciju tekstila na Sveučilištu u Dubrovniku

3. Pregled i primjena materijala za izradu lutki, Mateo Miguel Kodrič Kesovia, mag. art. rest., asistent na Sveučilištu u Dubrovniku

4. Edukativna radionica “Oblikovanje lutke za izlaganje etnografske nošnje“, Branka Regović, konzervator-restaurator, HRZ & Gordana Car, viši konzervator-restaurator, HRZ