Prijediplomski studij Primijenjeno/poslovno računarstvo

Svrha i ciljevi studija

Studij omogućuje studentima stjecanje znanja iz primijenjenog i poslovnog računarstva s težištem na praktičnoj uporabi računala u svakodnevnom poslovanju.

Studenti se upoznaju s osnovama računalne tehnologije, programiranjem, povezivanjem računala u mreže i s uporabom računala u različitim gospodarskim djelatnostima. Praktični rad s bazama podataka, primjerice, uključuje modeliranje podataka, relacijski i objektni pristup, rad s distribuiranim bazama podataka uz uporabu standardnoga SQL jezik. Programiranje obuhvaća upoznavanje i praktičnu primjenu postupaka za izradbu programa. Također, studenti se upoznaju s programskim jezicima i alatima, jezičnim procesorima, operacijskim sustavima i računalnom grafikom, a multimedijski pristup primjenjuje se u nastavi svih predmeta.

Komu je studij namijenjen?

Studij Primjenjeno / poslovno računarstvo omogućuje stjecanje znanja studentima iz područja osnova računalne tehnologije, te primijenjenoga i poslovnog računarstva s težištem na praktičnoj uporabi računala u svakodnevnom poslovanju. Analize su pokazale da danas u Hrvatskoj nedostaje godišnje približno 200 diplomiranih studenata iz područja računarstva, što znači da kapaciteti svih visokih učilišta u Hrvatskoj zajedno nisu u mogućnosti odgovoriti potrebama tržišta. Navedenom treba dodati i činjenicu da je interes studenata za stjecanje znanja i vještina iz primijenjenog i poslovnog računarstva svake godine sve veći. Poradi toga su studiji računarstva na Sveučilištu u Dubrovniku prikladni za obrazovanje svih onih koji će svoj budući posao naći u širokom rasponu zanimanja i poslova što zahtijevaju poznavanje uporabe računarskih znanja, tehnika i vještina u uvjetima suvremenoga poslovanja.

Organizacija studija

Studij je organiziran kao trogodišnji prijediplomski studij, nakon kojega slijedi dvogodišnji diplomski studij (tj. po modelu 3+2 godine) – koji je takve razine da pripada visokome stručnom nazivu, tj. sveučilišnom stupnju obrazovanja prema Zakonu o znanstvenom radu i visokom obrazovanju Republike Hrvatske.

Student koji završi prijediplomski studij u trajanju od tri godine, stječe akademski naziv sveučilišni prvostupnik/prvostupnica (baccalaureus/baccalaurea) inženjer računarstva (univ. bacc. ing. comp.), a po završetku diplomskog studija stječe akademski naziv magistar/magistra inženjer računarstva (mag. ing. comp.)

Osnovna obilježja studija

Nastavni plan preddiplomskog studija izvodi se tijekom tri godine, to jest podijeljen je u šest semestara tijekom kojih će se studenti Primijenjenog računarstva moći detaljnije upoznati sa strojnom osnovicom i računalnim mrežama, operacijskim sustavima, projektiranjem informacijskih sustava i baza podataka, programiranjem programskih produkata različite namjene i sl., dok će se studenti Poslovnog računarstva baviti projektiranjem i primjenom poslovnih sustava na području financija, turizma, uprave i sl., primjenama programiranja i baza podataka u poslovanju gospodarstvenog subjekta, računalnom podrškom uredskom poslovanju, elektroničkim poslovanjem i sl. Tijekom posljednje godine studija studenti odabiru izborne predmete u skladu s vlastitim interesima i željenim smjerom specijalizacije.

studomat
e-učenje upute