Novosti
Doktorirala Ivana Paladin Soče
Izv. prof. dr. sc. Mara Marić dobitnica nagrade HAZU u području...
Englesko izdanje nagrađivane knjige “Island of Lemons in bloom. Gardens of...
Temeljem prijedloga tadašnje Oblasne gospodarske konferencije, donesena je odluka (23. veljače 1945.) o osnutku Zavoda za južne kulture u Dubrovniku, u sklopu Oblasne gospodarske stanice u Splitu (današnjeg Institut za jadranske kulture i melioraciju krša).
Tijekom 75 godina djelovanja ustanove mijenjale su se društvene i gospodarske okolnosti kao i djelokrug rada institucije, ali je ustanova do danas ostala prepoznata kao važan čimbenik razvoja poljoprivrede južne Hrvatske:
osnovan Zavod za južne kulture u Dubrovniku u sklopu Oblasne gospodarske stanice u Splitu
Stanica za južne kulture (samostalna ustanova)
Stanici pripojen rasadnik Čibača, osnovan 1911. godine
Zavod za maslinarstvo i južne kulture pripojen tadašnjem HCPHS
Zavod za mediteranske kulture postaje jedna od sastavnica Sveučilišta u Dubrovniku
Osnivač i ravnatelj ustanove je bio istaknuti agronom Frano Tabain (1898 –1984) koji je bio na čelu ustanove od 1945. do 1963. i pod čijim rukovodstvom se djelatnost orijentirala na najvažnije segmente mediteranske poljoprivrede; maslinarstvo, mediteransko bilje, agrumarstvo. Tabain je u Hrvatsku uveo lavandu na otok Hvar. Proveo je inventarizaciju i pomološku obradu hrvatskih odlika smokava i agruma. Godine 1948. počinje organizirana proizvodnja sadnica agruma na Čibači, a već sljedeće godine su prve sadnice mandarine Unshiu dostavljene poljoprivrednicima na području Dalmacije.
Zavod je doživio svoje najpropulzivnije razdoblje u drugoj polovici 20. stoljeća, kada njime ravna mr. sc. Pavle Bakarić (1931.-2007.), koji je na čelu ustanove punih 30 godina, sve do umirovljenja 1993. godine. Iza mr.sc. Bakarića je ostao neizbrisivi trag u svim segmentima mediteranske poljoprivrede (od rasadničarske djelatnosti u Zavodu, uspostavljanja službe zaštite bilja, izradbe stručnih agronomskih planova i studija, itd.). Bakarić je posebice zaslužan za iscrpna ejalografska istraživanja dubrovačkog područja koja predstavljaju temelj suvremenih istraživanja autohtonog sortimenta maslina.
Djelatnost
Misija i zadatak ove znanstveno gospodarske ustanove bio je i ostao proučavanje svih poljoprivrednih kultura koje su od važnosti za poljoprivredu južne Hrvatske: masline, agrumi, smokve, rogači, šipci, žižule, aromatsko, ljekovito bilje i brojne druge hortikulturne vrste.
Danas je Zavod za mediteranske kulture usmjeren podjednako na stručnu i znanstvenu djelatnost u području biotehničkih znanosti, kao i izradu studija i projekata u području krajobrazne arhitekture.
Poseban je naglasak na istraživanjima i razvoju agrumarstva; održavanju bezvirusnih matičnih nasada visokih kategorija, introdukciji novih vrsta i sorata gospodarski značajnih za područje DNŽ, kao i zaštiti i prevenciji od bolesti.
Uspješnost procesa transformacije od proizvodno visokostručne ustanove u manju specijaliziranu znanstveno-nastavnu ustanovu vidljiva je kroz brojne projekte i studijsku dokumentaciju koristeći se specifičnim prednostima našeg podneblja uz oslonac na europske fondove. Zavod za mediteranske kulture prepoznatljiva je institucija – partner na lokalnoj i županijskoj razini u provođenju stručno znanstvenih projekata.
Pokušalište Čibača
Pokušalište u Čibači kolokvijalnog naziva „Vladin rasadnik“ ili „Na Vladi“ jer ga je početkom 20. st. pokrenula i njime je upravljala tadašnja Pokrajinska vlada u Zadru. Prvenstveno je matičnjak različitog sortimenta autohtonih voćaka i loznih podloga koji se kontinuirano godinama dopunjava novim kultivarima pojedinih vrsta.
-
Održavanje bezvirusnog matičnog nasada agruma visokih kategorija (prema EPPO shemi) u specifičnim objektima mrežarnicima – za proizvodnju bezvirusnih pupova vrsta i sorata sa sortne liste RH („Program podizanja kvalitete matičnih nasada agruma, jezgričavih i koštičavih voćnih vrsta u Republici Hrvatskoj“)
-
Održavanje matičnog i kolekcijskog nasada voća – autohtoni genfond maslina, smokava, rogača, šipaka, agruma te njihovo razmnožavanje u cilju održanja bioraznolikosti kroz očuvanje i uporabu biljnih genetskih izvora. Osnovana je sigurnosna kolekcija mediteranskog voća („Nacionalni program očuvanja i održive uporabe biljnih genetskih izvora za hranu i poljoprivredu u RH“)
-
Održavanje matičnjaka žižule, nespole, feijoe, kiwija
-
Održavanje matičnog nasada stolnih sorata vinove loze; Cardinal, Afus-Ali, Muškat Hamburg, Sultanina, Victoria, Matilde i Muškat Italia na različitim podlogama.
-
Održavanje certificiranih matičnih nasada podloga vinove loze; Richter 110, Ruggeri 140, Paulsen 1103 i SO4.
-
Održavanje kolekcijskog nasada novotkrivene sorte „Dubrovačka crna“ (Agronomski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, ZMK UNIDU, Općina Župa dubrovačka)
-
Tradicionalna rasadničarska djelatnost unaprijeđena osuvremenjenim proizvodnim pogonima. Proizvodi se preko 130 različitih vrsta i sorata mediteranskog voća, dekorativnih trajnica i grmolikog raslinja.
Djelatnici
izv. prof. dr. sc. Mara Marić, dipl.ing.agr.
Predstojnica Zavoda
mara.maric@unidu.hr
Ivana Paladin Soče, mag.ing.agr.
Rukovoditeljica odjela u područnoj službi
ivana.paladin@unidu.hr
Marijo Car, dipl. ing. agr.
Voditelj ostale ustrojstvene jedinice
marijo.car@unidu.hr
Jelena Baule, mag.ing.agr.
Voditelj ostale ustrojstvene jedinice
jelena.baule@unidu.hr
Domagoj Ivan Žeravica, mag. ing. agr.
Stručni suradnik
domagoj-ivan.žeravica@unidu.hr
Administrativni poslovi
Marija Blažević, tajnica Zavoda
marija.blazevic@unidu.hr
Željko Jonjić, knjigovodstveni poslovi
zeljko.jonjic@unidu.hr
Djelatnici Laboratorija
Sanda Desnica, dipl. ing. agr.
Rukovoditeljica laboratorija
sanda.desnica@unidu.hr
Iva Mračić, mag.ing.techn.aliment.
Stručna suradnica
iva.mracic@unidu.hr
Ivana Regjo, laborantica
ivana.regjo@unidu.hr