Prijediplomski studij Elektrotehničke i komunikacijske tehnologije u pomorstvu

Svrha i ciljevi studija

Studij Elektrotehničke i komunikacijske tehnologije u pomorstvu ima posebno značenje u okvirima gospodarske djelatnosti ove županije, ali i znatno šire, u sredinama slične gospodarske orijentacije. To se odnosi, prije svega, na tehničke sustave brodova trgovačke mornarice i putničkih brodova, ali i na tehničke sustave u turističkim objektima, lukama i prihvatnim terminalima, marinama, trgovačkim centrima, te zračnim lukama, bolnicama i drugim većim objektima kojih upravljanje zahtijeva upravo ovakve profile stručnjaka.

S druge strane, fiksna i mobilna telefonija i multimedijske aplikacije na brodskim i kopnenim sustavima zahtijevaju i ozbiljnu tehničku podršku, a za što su potrebni visokoobrazovani ljudi. Telekomunikacijski operateri ušli su u eru deregulacije tržišta, i međusobno se tržišno natječu za postizanje što više kvalitete usluga, pa zato konstantno nude nove usluge i optimiziraju svoju mrežu uvođenjem novih tehnologija.

U ostalim organizacijama, također je sve više elektroničke regulacije i automatizacije, te daljinskoga upravljanja. Svi proizvodni pogoni danas rade sa sofisticiranom opremom kojom se elektronički upravlja, a informatička podloga nužno se povezuje i umrežava. Sve to treba pratiti kadrovski, a upravo to ima za cilj studij Elektrotehničke i komunikacijske tehnologije u pomorstvu. Uspostavljena je tijesna suradnja gospodarskih subjekata iz navedenih gospodarskih djelatnosti s ovim odjelom Sveučilišta, pa je zato vrlo vjerojatno da će se njegovi završeni studenti odmah i zaposliti.

Komu je studij namijenjen?

Studij Elektrotehničke i komunikacijske tehnologije u pomorstvu u potpunosti odgovara dugogodišnjim potrebama brodara za zapošljavanjem tako osposobljenih završenih studenata na brodovima trgovačke mornarice diljem svijeta.

Studij ima za cilj osposobiti visokoobrazovane tehničke kadrove koji bi, uz pomoć svoga teorijskog i praktičnog znanja, instalirali, eksploatirali i održavali sve složenije brodske i kopnene elektrotehničke, elektroničke i komunikacijske uređaje i sustave. Takvih potreba ima u pomorskom sektoru, po turističkim marinama, lučkim ispostavama i sl., ali i u većini organizacija gdje povezivanje sve razvijenije informatičke infrastrukture predstavlja imperativ, i gdje se uvodi sve više elektroničke i komunikacijske opreme. Slično je stanje i u gradskim područjima, a posebno tamo gdje je izražena turistička djelatnost jer suvremeni hoteli zahtijevaju sve više moderne komunikacijske i elektroničke opreme, čemu treba adekvatno kadrovski odgovoriti.

Organizacija studija

Studij je organiziran kao trogodišnji preddiplomski studij, nakon kojega slijedi dvogodišnji diplomski studij (tj. po modelu 3+2 godine) – koji je takve razine da pripada visokome stručnom nazivu, tj. sveučilišnom stupnju obrazovanja prema Zakonu o znanstvenom radu i visokom obrazovanju Republike Hrvatske.
    Prva četiri semestra preddiplomskog studija obuhvaćaju temeljne predmete i specifične predmete važne za ovaj studij. Svi su predmeti obvezni. U petom i šestom se semestru izvode, uz obvezne, i izborni predmeti studija, pri čemu student bira ukupno četiri izborna predmeta i radi završni rad.

Student koji završi prijediplomski studij u trajanju od tri godine, stječe akademski naziv sveučilišni prvostupnik/prvostupnica (baccalaureus/baccalaurea) inženjer elektrotehničkih i komunikacijskih tehnologija u pomorstvu (univ. bacc. ing. el.).
    Nakon završenoga prijediplomskog studija obrazovanje se može nastaviti na dvogodišnjem diplomskom studiju. Prva godina diplomskog studija obuhvaća uz temeljne predmete i specifične predmete važne za studij. Svi su predmeti obvezni, dok su na drugoj godini studija uz obvezne obuhvaćeni i izborni predmeti. Student završava diplomski studij izradom diplomskog rada.

Po završetku diplomskog studija student stječe akademski naziv magistar/magistra inženjer elektrotehničkih i komunikacijskih tehnologija u pomorstvu (mag. ing. el.)

Osnovna obilježja studija

Nastavni plan i program studija Elektrotehničke i komunikacijske tehnologije u pomorstvu studentima omogućuje stjecanje teorijskih i praktičnih znanja iz područja brodske elektrotehnike, te sukladnih kopnenih tehničkih sustava, a kakva su potrebna za upoznavanje, analizu i uporabu električnih strojeva, uređaja i manjih elektroenergetskih sustava, za njihovo puštanje u pogon, ispitivanje, upravljanje i održavanje. To uključuje i praktičnu obuku iz područja upravljanja, regulacije i automatizacije, potrebnih za nadzor i postavljanje parametara sustava/procesa, te nadzor nad izvođenjem i modernizacijom manjih cjelina elektroenergetskih sustava i postrojenja.

Nastavni plan i program studija omogućuje stjecanje teorijskoga i praktičnog znanja iz područja suvremenih brodskih, te fiksnih i mobilnih kopnenih komunikacijskih sustava i informacijskih mreža. Proučavaju se pristupni sustavi, te sve više integrirani komutacijski i vremenski multipleksni i, konačno, prijenosni sustavi. Razmatraju se i suvremene telekomunikacijske tehnologije fiksnih mreža, kakve su: asimetrične pristupne linije (xDSL), sinkroni vremenski multipleks (TDM/SDH), valni multipleks (DWDM), signalizacija s pomoću zajedničkoga kanala (SS#7), fiksni prijenosni sustavi: optički, te mikrovalni – radiorelejni i satelitski. Posebni se naglasak stavlja na mobilne komunikacije, nove generacije (GPRS, UMTS) i razvoj inteligentnih mreža. Daju se kriteriji modelske i praktične procjene kvalitete servisa (QoS) suvremenoga telekomunikacijskog sustava, osobito u uvjetima konvergencije multiservisnih mreža.

Suradnja s drugim visokoškolskim ustanovama

Temelj Studija usklađen je sa sličnim europskim i svjetskim studijima, uključujući Pomorski fakultet u Rijeci i Pomorski fakultet u Splitu.

studomat
e-učenje upute