Konferencija ‘Umjetna inteligencija u medijskom sustavu Bosne i Hercegovine’ (MEDIAiBiH) održana je u Sarajevu u organizaciji Centra za društvena istraživanja pri Međunarodnom Burch sveučilištu, u ime Delegacije Europske unije u Bosni i Hercegovini, na koju su sudjelovale nastavnice s Odjela za komunikologiju,
Konferencija je bila prilika za otvaranje dijaloga o odgovornoj i etičnoj primjeni umjetne inteligencije u medijima, ali i šire. Sudionici su razgovarali o transformativnom potencijalu umjetne inteligencije te njenom utjecaju na medijske procese, od proizvodnje sadržaja do distribucije. Također, dio vremena bio je posvećen raspravi o etičkim i pravnim izazovima te širim društvenim implikacijama, s posebnim naglaskom na različite aspekte upotrebe umjetne inteligencije u borbi protiv dezinformacija.
Svoj doprinos u otvorenoj raspravi o budućnosti umjetne inteligencije i izazovima s kojima se susreću medijski, ali i akademski djelatnici, su dale i sudionice s Odjela za komunikologiju Sveučilišta u Dubrovniku, docentica Romana John i asistentica Monika Cverlin.
Na samom početku konferencije su predstavljeni rezultati provedenog istraživanja o upotrebi umjetne inteligencije u medijskom prostoru BiH koje je bilo fokusirano na procjenu percepcije novinarki i novinara o umjetnoj inteligenciji, upotrebi iste u redakcijama kao i o zakonodavnom, ali i samoregulacijskom okviru i to u kontekstu usklađivanja s europskom pravnom stečevinom i međunarodnim standardima.
Prva panel diskusija ‘Robo-journalist or AI assistant: Harnessing AI for better journalism‘ okupila je istaknute medijske profesionalce koji su raspravljali o potencijalima i izazovima integracije umjetne inteligencije u novinarstvo, istražujući kako se ove tehnologije mogu koristiti za unapređenje novinarske prakse uz zadržavanje etičkih standarda.
Stručnjaci iz područja prava, medija i tehnologije su bili sudionici druge panel diskusije ‘Regulating the robot: Approaches to AI in media legislation‘ u kojoj je naglasak bio na različitim pristupima regulaciji umjetne inteligencije, potrebi za samoregulacijom i usklađivanjem s međunarodnim standardima kako bi se osiguralo etičko i odgovorno korištenje umjetne inteligencije. Predstavljeno istraživanje je ukazalo na to da, iako većina novinara u BiH poznaje osnovne alate umjetne inteligencije, postoji značajan nedostatak vještina za njihovu učinkovitu primjenu, te naglašava nužnost za daljnjim obrazovanjem i izgradnjom kapaciteta u ovom području.