Odjel za humanističke znanosti (u osnivanju)

Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta izdalo je potvrdu kojom se potvrđuje da su Sveučilište u Dubrovniku, Odjel za humanističke znanosti (u osnivanju) i Filozofski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, upisom studijskog programa zajedničkoga preddiplomskoga sveučilišnog studija Povijest Jadrana i Mediterana u Upisnik studijskih programa, stekli uvjete za početak izvođenja predloženoga studijskog programa.

Nositelj Studija je Sveučilište u Dubrovniku, a suradnička je ustanova Filozofski fakultet Sveučilišta u Zagrebu. Izvođenje Studija započelo je akademske 2015./2016. godine i traje tri godine a njegovim se završetkom stječe 180 ECTS bodova i akademski naziv sveučilišni/a prvostupnik/prvostupnica (baccalaureus/baccalaurea) povijesti (univ. bacc. hist.).Prethodno je Povjerenstvo za unutarnji sustav osiguravanja i unapređivanja kvalitete provelo postupak vrednovanja novog studijskog programa, koji su recenzirala tri recenzenta, pa je, na prijedlog Povjerenstva, Senat, na svojoj 109. sjednici, održanoj 28. siječnja 2014., donio Odluku o izvođenju novog studijskog programa zajedničkoga prijediplomskog sveučilišnog studija. Temeljem odluke Senata, Sveučilište u Dubrovniku uputilo je Agenciji za znanosti i visoko obrazovanje (AZVO) zahtjev za davanje mišljenja o opravdanosti javnog financiranja, na koje je AZVO dalo pozitivno mišljenje. Također, Agencija je, na temelju podataka iz studije o opravdanosti izvođenja predloženog studijskog programa koje joj je Sveučilište dostavilo, napravila izračun i utvrdila da je prijediplomski sveučilišni studij Povijest Jadrana i Mediterana usklađen sa strateškim dokumentom Mrežom visokih učilišta. Uz to, Sveučilište je MZOS-u uputilo zahtjev da provede upis naznačenog studija u Upisnik studijskih programa.

Razlozi za pokretanje studija

Logično je da Dubrovnik, kao grad s izrazito bogatim povijesnim naslijeđem, dobije vlastiti studij iz područja humanističkih znanosti, polja povijest. Dubrovnik i Dalmacija imaju prestižnu institucionalnu infrastrukturu muzeja, knjižnica i arhiva za koje su iznimno potrebni kadrovi s obrazovanjem iz mediteransko-jadranske povijesti. Jednako tako, Dubrovnik ima rastuće Sveučilište i mrežu znanstvenih ustanova za kojih potrebe u potpunosti odgovara specifičan profil znanstvenika formiran na ovakvoj vrsti studija – osposobljenih za specijalistička istraživanja bogate povijesne baštine u regiji.

Program Studija bitno je drugačiji od programa sličnih institucija u Hrvatskoj. Specifičnim ga čini izrazit naglasak na stjecanju znanja i vještina koje sežu od pomoćnih povijesnih znanosti sve do turističkog marketinga, a, s druge strane, sam programski sadržaj, fokusiran na srednjovjekovni i ranonovovjekovni Jadran i Mediteran s naglaskom na predmodernom razdoblju. Iako program sadržava kolegije koji se bave antičkom i modernom poviješću, težište je nastavi na području srednjeg i ranog novog vijeka. Fokusiranost na tu epohu logična je s obzirom na baštinu i kapacitete Dubrovnika, i omogućuje da studenti steknu izrazito visok stupanj upućenosti u problematiku.

Druga specifičnost Studija je njegova geografska perspektiva. Naime, većina nastave usredotočena je na geografsku regiju koja se sastoji iz tri koncentrična dijela: cjelokupnog Mediterana, jadranskog prostora, te Dubrovnika i šire okolice. Ovakva geografska perspektiva studentima pruža drugačiji i detaljniji uvid u dubrovačko-dalmatinsku povijest od klasičnog kurikuluma koji je prezentira u okviru nacionalne povijesti.

Studenti će ovaj studij upisivati u statusu redovitih i izvanrednih studenata.

Uvjeti upisa bit će objavljeni u Natječaju za upis u prvu godinu preddiplomskih studija, a sve informacije bit će dostupne na web-stranici www.unidu.hr/upisi.

studomat
e-učenje upute