
Ugledne profesorice sa Sveučilišta Florida, izv. prof. dr. sc. Lindita Camaj i prof. dr. sc. Jasmine E. McNealy, boravile su proteklog tjedna na Fakultetu za medije i odnose s javnošću Sveučilišta u Dubrovniku. Tijekom boravka od 13. do 16. svibnja, sudjelovale su u nizu aktivnosti u sklopu kontinuiranog jačanja međunarodne suradnje i razmjene znanja između partnerskih institucija. Profesorica Camaj bavi se istraživanjem u području novinarstva i medijskih studija, dok profesorica McNealy istražuje i predaje na području medijske produkcije, menadžmenta i tehnologije, a ujedno vodi istraživački centar ICED Hub (Infrastructure for Communities, Ecology for Data).
U ime Sveučilišta u Dubrovniku profesorice je dočekao prof. dr. sc. Mato Brautović, prorektor za internacionalizaciju, odnose s javnošću i studentski standard, a u ime Fakulteta za medije i odnose s javnošću dobrodošlicu im je zaželjela dekanica doc. dr. sc. Romana John.
Profesorica Camaj je 13. svibnja održala gostujuće predavanje za Erasmus studente pod naslovom “International News Flows in the Digital Age”, u kojem je analizirala kako međunarodne vijesti cirkuliraju u digitalnom okruženju te kako i kojim putem dospijevaju u nacionalne medije. Posebno se osvrnula na izazove u globalnom informiranju i važnost raznolikih izvora za formiranje građanske svijesti. “Ono što na kraju želim reći jest da moramo biti informirani građani. To je važno za naš svakodnevni život. Raznolikost vijesti vodi do raznolikosti mišljenja, raznolikosti pogleda na svijet – i u konačnici do boljih građana”, istaknula je na kraju predavanja.
Tijekom boravka profesorice su se detaljno upoznale I s radom Jadranskog opservatorija digitalnih medija (ADMO), čiji je voditelj prof. Brautović, te su se susrele s članovima i članicama istraživačkog tima. Također su posjetile i laboratorij za bihevioralna istraživanja AXON na Ekonomskom fakultetu, koji se koristi za provođenje pojedinih istraživačkih aktivnosti u sklopu ADMO projekta.
U srijedu, 14. svibnja, profesorica Camaj održala je i predavanje za nastavno osoblje Fakulteta pod nazivom “The Audience Logic as an Antidote to the Crisis of Trust in Journalism”, u kojem je predstavila svoja istraživanja o publikama, povjerenju u novinarstvo i potencijalnim rješenjima za obnovu kredibiliteta informacija.
Posljednjeg dana boravka, u petak 16. svibnja, profesorica McNealy održala je predavanje na Kampusu Sveučilišta u Dubrovniku pod naslovom „Research Ethics: Participant Privacy and Responsible Use of AI Tools“. U fokusu izlaganja bile su etičke dileme u korištenju umjetne inteligencije u znanstvenim istraživanjima, s posebnim naglaskom na zaštitu privatnosti sudionika i odgovorno korištenje digitalnih alata. Profesorica McNealy posebno se osvrnula na pitanje tko se danas smatra sudionikom u digitalnim istraživanjima te je pritom naglasila potrebu za dubljim promišljanjem o informiranom pristanku u kontekstu prikupljanja podataka s javno dostupnih internetskih izvora, ali i u sve češćoj primjeni umjetne inteligencije u istraživačkom procesu.
Tijekom svoga predavanja postavila je izazovno pitanje: „Potvrđujete li vi doista aktivno svoj pristanak za sudjelovanje u istraživanju samo time što koristite javnu internetsku stranicu? Rekla bih da ne – ne nužno.“ Kako je istaknula, pitanja istraživačkog integriteta, transparentnosti i odgovorne upotrebe tehnologije postaju ključna u suvremenom znanstvenom okruženju.
Boravak ovih dviju stručnjakinja predstavlja još jedan vrijedan doprinos međunarodnom profilu Sveučilišta u Dubrovniku te kontinuiranom jačanju suradnje sa Sveučilištem Florida, kojom se kroz razmjenu znanja i iskustava dodatno unaprjeđuje kvaliteta visokoškolskog obrazovanja.




