Profesorice sa Sveučilišta na Floridi održale iznimno aktualna predavanja na Fakultetu za medije i odnose s javnošću

Na Sveučilištu u Dubrovniku održana su dva iznimno aktualna i međunarodno relevantna predavanja u sklopu Erasmus+KA171 programa mobilnosti. Ugledne profesorice sa Sveučilišta Florida, izv. prof. dr. sc. Lindita Camaj i prof. dr. sc. Jasmine E. McNealy, boravile su proteklog tjedna na Fakultetu za medije i odnose s javnošću Sveučilišta u Dubrovniku. Tijekom boravka od 13. do 16. svibnja, sudjelovale su u nizu aktivnosti u sklopu kontinuiranog jačanja međunarodne suradnje i razmjene znanja između partnerskih institucija.

Dr. sc. Jasmine McNealy, znanstvenica sa Sveučilišta Florida, gdje vodi ICED Labs (Infrastructure for Communities, Ecology for Data) pri College of Journalism and Communications, centar posvećen razumijevanju utjecaja tehnologije na zajednice i digitalne infrastrukture, tijekom svog boravka na dubrovačkom Sveučilištu održala je predavanje na temu etičkih aspekata znanstvenog istraživanja s posebnim naglaskom na umjetnu inteligenciju.

Dr. McNealy istražuje infrastrukture, tehnologije i njihove učinke na zajednice, posebno u kontekstu etičkih izazova, upravljanja podacima i algoritamskog odlučivanja. U Dubrovniku je predstavila ključne nalaze vezane uz odgovorno znanstveno istraživanje, uključenost zajednice, te algoritamsku štetu i pristanak.

U fokusu izlaganja bile su etičke dileme u korištenju umjetne inteligencije u znanstvenim istraživanjima, s posebnim naglaskom na zaštitu privatnosti sudionika i odgovorno korištenje digitalnih alata. Profesorica McNealy posebno se osvrnula na pitanje tko se danas smatra sudionikom u digitalnim istraživanjima te je pritom naglasila potrebu za dubljim promišljanjem o informiranom pristanku u kontekstu prikupljanja podataka s javno dostupnih internetskih izvora, ali i u sve češćoj primjeni umjetne inteligencije u istraživačkom procesu.

Tijekom svog predavanja postavila je izazovno pitanje: „Potvrđujete li vi doista aktivno svoj pristanak za sudjelovanje u istraživanju samo zato što koristite javnu internetsku stranicu? Rekla bih da – ne nužno.“ Kako je istaknula, pitanja istraživačkog integriteta, transparentnosti i odgovorne upotrebe tehnologije postaju ključna u suvremenom znanstvenom okruženju.

Dr. sc. Lindita Camaj, također s Fakulteta za novinarstvo i komunikacije (College of Journalism and Communications – UFCJC) Sveučilišta Florida, održala je predavanje pod naslovom: „Logika publike kao protuotrov za krizu povjerenja u novinarstvo“ (The Audience Logic as an Antidote to the Crisis of Trust in Journalism).

Fokus predavanja bio je na tome kako razumijevanje očekivanja i potreba publike može pomoći u obnavljanju povjerenja u medije, posebno u digitalnom okruženju preplavljenom dezinformacijama i algoritamski oblikovanim sadržajima.

Kao konkretan primjer, dr. Camaj je predstavila istraživanje o načinu na koji hrvatski nacionalni mediji komuniciraju s publikom putem WhatsApp i Viber zajednica. Analizirala je koristi, ograničenja i percepciju korisnika prema ovoj vrsti izravne, digitalne medijske komunikacije.

Tijekom boravka profesorice su se detaljno upoznale i s radom Jadranskog opservatorija digitalnih medija (ADMO), čiji je voditelj prorektor, prof. dr. sc. Mato Brautović, te su se susrele s članovima i članicama istraživačkog tima. Također su posjetile i laboratorij za bihevioralna istraživanja AXON na Ekonomskom fakultetu, koji se koristi za provođenje pojedinih istraživačkih aktivnosti u sklopu ADMO projekta.

Ova predavanja otvorila su važna pitanja o odnosu između znanosti, tehnologije i društva te važnosti uključivog i odgovornog istraživačkog pristupa, a suradnja između Sveučilišta Florida i Sveučilišta u Dubrovniku se ovakvim gostujućim predavanjima kontinuirano razvija i produbljuje. Kroz dugogodišnju suradnju formaliziranu Memorandumom o razumijevanju i Erasmus+ KA171 programom, ove dvije institucije nastavljaju jačati svoje akademske veze.

Tijekom prošle akademske godine Fakultet je imao priliku ugostiti i nekoliko uglednih profesora sa Sveučilišta Florida – dr. sc. Benjamina Johnsona, Christine Bucan i dr. sc. Andrewa Selepaka, dok je ove godine dubrovačko Sveučilište ugostilo prof. dr. sc. Donalda C. Behringera, kao i dr. sc. Roxane Coche čime je višegodišnja suradnja dodatno osnažena.

Predhodni članakOdržana radionica na temu ‘Sustav podrške u prijavi i rješavanju kibernetičkih incidenata
Slijedeći članakProfessors from the University of Florida Deliver Highly Topical Lectures on Ethics, Trust and Community in the Age of Artificial Intelligence