Terenska istraživanja u okviru projekta MARLESS

Znanstvenici s Odjela za primijenjenu ekologiju Sveučilišta u Dubrovniku i Centra za istraživanje mora Instituta Ruđer Bošković prošli su tjedan provodili terenska istraživanja u okviru projekta MARLESS. Nastavljeno je s istraživanjem sustava za eksperimentalne procese uklanjanja otpada iz mora te je na četiri različite lokacije obavljen poteg “mantom”, specijaliziranom povlačnom mrežom za prikupljanje površinske mikroplastike. Prilikom potega „mantom“ primijećen je galeb omotan plastičnom vrećicom kojeg su potom od nje i oslobodili.

Projekt MARine Litter cross-border awarenESS and innovation actions provodi se od 1. lipnja 2020. do 31. prosinca 2022. godine u okviru CBC Programa „2014-2020. Interreg V-A, Italija – Hrvatska“ i sufinancira iz Europskog fonda za regionalni razvoj. Projekt se bavi problemom otpada u Jadranskom moru s različitih aspekata uključujući praćenje količine otpada u moru, podizanje svijesti građana o tom problemu, pilot aktivnosti kojima je svrha testirati eksperimentalne procese uklanjanja otpada iz mora, kao i prekogranično upravljanje koje bi smanjilo količinu otpada koji dospijeva u Jadransko more.

Predhodni članakNATJEČAJ – asistent/doktorand na projektu H2020 SeaClear
Slijedeći članakNa Odjelu za primijenjenu ekologiju održan „Laboratorijski dan na Sveučilištu“