Ugledni znanstvenik sa Sveučilišta Florida boravi na Sveučilištu u Dubrovniku

Prof. dr. sc. Donald C. Behringer, istaknuti znanstvenik sa School of Forest, Fisheries, and Geomatics Sciences, University of Florida, boravi na Odjelu za primijenjenu ekologiju Sveučilišta u Dubrovniku u okviru svoje slobodne studijske godine (sabbaticala) i potpore Invasion Science Research Institutea, koji omogućuje razmjenu studenata, nastavnika i istraživača.

Profesor Behringer, autor više od 80 znanstvenih publikacija i nositelj H-indeksa 30, istražuje ekologiju i epidemiologiju bolesti morskih organizama, kao i otpornost i obnovu morskih zajednica pod utjecajem ljudskih i prirodnih pritisaka. Njegov aktualni fokus je istraživanje plavog raka (Callinectes sapidus) – invazivne vrste u Sredozemnom moru, iako je u svom prirodnom staništu u Atlantskom oceanu autohtona.

U razgovoru za UNIDU TV, prof. Behringer pojasnio je značaj svog istraživanja i boravka u Dubrovniku: ‘Proučavao sam plave rakove u njihovom prirodnom staništu, uključujući Floridu, no u Sredozemlju su oni invazivna vrsta. Znanja koja smo stekli o plavim rakovima i njihovim parazitima sada primjenjujemo kako bismo razumjeli njihov utjecaj na nove ekosustave. Hrvatska je za to idealna lokacija.’

Plavi rakovi su prvi put zabilježeni u Sredozemnom moru 1940-ih, no njihova je brojnost značajno porasla u posljednja dva desetljeća, uzrokujući brojne promjene.

‘U njihovom prirodnom staništu najveću prijetnju predstavljaju ljudske aktivnosti i prekomjerni izlov. Budući da su u Sredozemlju invazivna vrsta, raste interes za učinkovite strategije kontrole njihove populacije,’ dodao je Behringer.

Tijekom svog boravka u Dubrovniku, prof. Behringer vodi međunarodno istraživanje koje uključuje prikupljanje uzoraka plavog raka u Hrvatskoj, Portugalu, Španjolskoj, Italiji i Albaniji. Uz podršku Laboratorija za marikulturu na Bistrini, provode se i eksperimentalna istraživanja koja bi mogla doprinijeti boljem razumijevanju i učinkovitijoj kontroli invazivnih vrsta.

U intervjuu je govorio i o utjecaju klimatskih promjena na morske ekosustave, posebno naglašavajući problem zakiseljavanja oceana i porasta koncentracije CO₂. Naglasio je i važnost međunarodne regulacije poput kontrole balastnih voda u prevenciji širenja invazivnih vrsta.

Profesor Behringer podijelio je i savjete budućim studentima morskih znanosti te istaknuo važnost ovakvih oblika međunarodne suradnje.

Suradnja s uglednim znanstvenicima poput prof. Behringera i povezivanje s relevantnim znanstvenim institucijama širom Mediterana značajno doprinose međunarodnoj prepoznatljivosti Sveučilišta u Dubrovniku. Takva suradnja omogućuje našim istraživačima uspostavu novih partnerstava, razmjenu znanja i jačanje istraživačkih kapaciteta.

Sveučilište u Dubrovniku dugi niz godina surađuje s University of Florida kroz Memorandum o razumijevanju i Erasmus+ KA171 program. Trenutačno su na Fakultetu na razmjeni dvoje studenata sa Sveučilišta Florida, a do kraja semestra očekuje se dolazak još dviju nastavnica s UF-a, što dodatno potvrđuje predanost obiju institucija jačanju međunarodne suradnje i razmjene znanja.

U protekloj godini Fakultet za medije i odnose s javnošću ugostio je istaknute profesore s UF-a – dr. sc. Benjamina Johnsona, Christine Bucan i dr. sc. Andrewa Selepaka, čime se uspješno nastavila višegodišnja suradnja.

Predhodni članakFakultet za medije i odnose s javnošću uspješno obilježio Dane medijske pismenosti
Slijedeći članakDistinguished University of Florida professor undertakes research at the University of Dubrovnik