Znanstveni rad prof. dr. sc. Martina Lazara obavljen u časopisu Automatica

Prof. dr. sc. Martin Lazar, znanstvenik na Odjelu za elektrotehniku i računarstvo i prorektor Sveučilišta, objavio je, u koautorstvu s J. Lohéacaem s Université de Lorraine, Francuska, znanstveni rad „Output controllability in a long-time horizon“ u ovomjesečnom broju časopisa Automatica.

Automatica je Elsevierov časopis s čimbenikom odjeka 6,355 , te se nalazi među prvih 10% najcitiranijih časopisa u WoS-ovim kategorijama Automation & control systems i Engineering, electrical & electronic.

Rad se može pronaći na poveznici: https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0005109819306259

U radu se analizira i rješava problem usrednjenog upravljanja niza (parametarski ovisnih) sustava. Cilj je ispitati uvjete pod kojim se prosječno stanje sustava može dovesti do željene vrijednosti, npr. mirovanja, te ga u tom stanju zadržati tijekom dužeg vremenskog razdoblja korištenjem jedinstvenog upravljačkog mehanizma. Također je razvijen algoritam kojim se na najefikasniji način konstruira taj mehanizam za dani problem. Rad je poopćenje rezultata prvog autora objavljenog u istom časopisu 2016.

Predhodni članakCOVID-19 – Odluka o radu od kuće
Slijedeći članakINTERVJU: doc. dr. sc. Marijana Pećarević, pročelnica Odjela za akvakulturu