Dr. sc. Marina Brailo Šćepanović objavila je znanstveni rad „Analiza bakterijskih zajednica u bioreaktorima za potpuno uklanjanje dušika u morskom recirkulacijskom akvakulturnom sustavu razvijenih iz komercijalnog inokuluma“, koji je rezultat suradnje kolega iz Laboratorija za akvakulturu Instituta za oceanografiju i ribarstvo u Splitu, Institut of Marine and Environmental Technology u Baltimoreu i djelatnika Odjela za akvakulturu Sveučilišta u Dubrovniku, a u sklopu istraživanja koje je provedeno u okviru njezina doktorskog rada na Međusveučilišnom poslijediplomskom doktorskom studiju „Primijenjene znanosti o moru“ pri Sveučilištu u Splitu i Sveučilištu u Dubrovniku.
Rad je objavljen u časopisu Aquaculture, koji koji je rangiran kao deveti od 51 časopisa u kategoriji „Fisheries“ (Ribarstvo i akvakultura) u WOS bazi časopisa, s IF – čimbenikom odjeka 2.71.
Poveznica na rad: https://doi.org/10.1016/j.aquaculture.2018.12.078
Brailo, M., Schreier, H. J., McDonald, R. Maršić-Lučić, J. Gavrilović, A., Pećarević, M., Jug-Dujaković, J. (2019) Bacterial community analysis of marine recirculating aquaculture system bioreactors for complete nitrogen removal established from a commercial inoculum. Aquaculture. 503: 198-206.
Sažetak rada:
Voda se u recirkulacijskim akvakulturnim sustavima pročišćava pomoću bakterija na biološkim filtrima za što je presudno imati zdravu i stabilnu populaciju pri čemu je naglasak na pouzdanom izvoru bakterija, inokulumu. Za potrebe ovog istraživanja konstruiran je eksperimentalni recirkulacijski akvakulturni sustav s morskom vodom iz okoliša u koji je dodan komercijalni inokulum za akvarijsku primjenu. Kad je ostvarena željena razina pročišćavanja vode najmodernijim genetičkim metodama uspoređene su mikrobne zajednice u nitrifikacijskom i denitrifikacijskim biofiltrima s komercijalnim inokulumom. U svim uzorcima otkrivene su upečatljive i raznovrsne bakterijske populacije zastupljene s nekoliko dominantnih vrsta. Rezultati istraživanja su pokazali da morska voda iz okoliša može biti koristan dodatak bakterijskom konzorciju u akvakulturnim biološkim filtrima.
An experimental recirculating aquaculture system was constructed under ambient seawater conditions to compare microbial community diversity of nitrifying and denitrifying biofilters that were derived from a commercial inoculum used for aquarium applications. Next generation sequencing revealed distinct and diverse microbial communities in samples analyzed from the commercial inoculant and the denitrification and nitrification biofilters. In all samples, communities were represented by a few dominant operational taxonomic units (OTUs). Bacteria having the capacity to carry out ammonia and nitrite oxidation were more abundant in the nitrification biofilter. Similarly, the proportion of the bacterial taxa known to carry out heterotrophic and autotrophic denitrification and participate in sulfur cycling were found in the denitrification bioreactor, and likely originated from the ambient environmental water source. Our results indicated that environmental seawater can be a favorable enhancement to the bacterial consortium of recirculating aquaculture systems biofilters.