Zeleno obrazovanje kroz igru i tehnologiju: Play2Green konferencija spojila znanost, umjetnost i okoliš

U petak 16. svibnja, na Fakultetu elektrotehnike i primijenjenog računarstva Sveučilišta u Dubrovniku, u sklopu aktivnosti Erasmus+ projekta “Ozbiljno igranje za univerzalni pristup zelenom obrazovanju” (Play2Green) održana je konferencija na kojoj su promovirana STEAM (Science, Technology, Engineering, Art and Mathematics) područja, predstavljene su mogućnosti studiranja na Sveučilištu u Dubrovniku i dosadašnji rezultati projekta Play2Green na kojem kao partner sudjeluje Sveučilište u Dubrovniku.

Opći cilj projekta Play2Green je podizanje svijesti o okolišu i borbi protiv klimatskih promjena među svim učenicima na svim razinama obrazovanja izradom obrazovnih materijala  u obliku ozbiljnih igara temeljenih na novim tehnologijama. Konferenciji je prisustvovalo stotinjak učenika iz četiri dubrovačke srednje škole sa svojim nastavnicima, a sam događaj se sastojao od plenarnog dijela i pet radionica.

U sklopu plenarnog dijela, dekanica Fakulteta elektrotehnike i primijenjenog računarstva Sveučilišta u Dubrovniku izv. prof. dr. sc. Anamaria Bjelopera predstavila je Fakultet i mogućnosti studiranja na Sveučilištu u Dubrovniku u STEAM području, a asistentica s Fakulteta elektrotehnike i računarstva Sveučilišta u Zagrebu Ivana Slošić, predstavila je dosadašnji tijek i rezultate Play2Green projekta. Mihaela Kristić, asistentica na Fakultetu elektrotehnike i primijenjenog računarstva Sveučilišta u Dubrovniku predstavila je ozbiljnu igru HoloZoo za mobilne uređaje razvijenu u sklopu projekta na Fakultetu. U nastavku plenarnog dijela održana su dva popularna predavanja na temu ekologije. Marjan Žitnik iz udruge Maritimo Recycling održao je predavanje “Od otpada do blaga” u kojem je predstavio ekološku inicijativu pretvaranja plastičnog otpada u korisne proizvode, a izv. prof. dr. sc. Ana Bratoš Cetinić s Odjela za primijenjenu ekologiju Sveučilišta u Dubrovniku održala je predavanje o potrebi zaštite morskih organizama u Jadranu pod naslovom “Pod površinom: mekušci koje štitimo za budućnost Jadrana”.

Nakon plenarnih izlaganja uslijedilo je pet radionica. Na dvije radionice, sudionici su imali priliku testirati dvije ozbiljne igre Green Siesta i HoloZoo koje su razvijene u sklopu projekta. Za razliku od “običnih” igara kojima je namjena prvenstveno zabava, ozbiljne igre (engl. serious games) osmišljene su za potrebe obrazovanja, a ne isključivo zabave. Green Siesta je računalna igra za desktop računala temeljena na umjetnoj inteligenciji koja na svakoj razini igrača podučava o ispravnom načinu zbrinjavanja jedne vrste otpada, dok je HoloZoo igra za mobilne uređaje tipa “trivia” koja igrače upoznaje s ugroženim vrstama životinja i problematikom njihovog očuvanja. Igra HoloZoo je razvijena na Fakultetu elektrotehnike i primijenjenog računarstva Sveučilišta u Dubrovniku, a koristi holograme za prikaz 3D modela ugroženih vrsta životinja i na takav način omogućuje učenicima da ih promatraju iz različitih kutova u stvarnom prostoru i na takav način uče o njima.

Igre su dostupne na web poveznici projekta: https://sociallab.fer.hr/play2green/games/

Na radionici pod naslovom “Od makro- do mikrootpada u moru” izv. prof. dr. sc. Marina Brailo Šćepanović i izv. prof. dr. sc. Tatjana Dobroslavić ukazale su sudionicima na sve veći problem plastičnog morskog otpada, dok su dr. sc. Sanje Grđan i Lee Ceraj-Carić s Odjela za primijenjenu ekologiju Sveučilišta u Dubrovniku na radionici pod naslovom “Acidifikacija mora – nevidljiva prijetnja morskim ekosustavima” pojasnile utjecaj zakiseljenja na organizme i biološku ravnotežu mora i oceana. Na radionici pod naslovom “WeDo 2.0 robotika” sudionici su imali priliku samostalno sastaviti robote, programirati ih za rješavanje konkretnih zadataka te otkriti kako spoj tehnologije i kreativnosti može pomoći u savladavanju izazova svakodnevnog života. Radionicu robotike vodio je Krešimir Barbarić iz Informatičkog kluba „FUTURA“ i Zajednice tehničke kulture Grada Dubrovnika. Vrijeme između drugih radionica sudionici su mogli prekratiti isprobavanjem aplikacija za virtualnu stvarnost pod vodstvom Martina Kuzmana asistenta na fakultetu elektrotehnike i primijenjenog računarstva Sveučilišta u Dubrovniku.

Sveučilište u Dubrovniku jedan je od partnera u konzorciju projekta Play2Green (Ozbiljno igranje za univerzalni pristup zelenom obrazovanju) koji čine 5 institucija visokog obrazovanja te jedna nevladina organizacija iz domene osoba s posebnim potrebama iz 4 Europske zemlje (Hrvatske, Španjolske, Mađarske i Francuske). Nositelj i koordinator projekta je Fakultet elektrotehnike i računarstva Sveučilišta u Zagrebu, a partneri na projektu su Universidad Politecnica de Valencia, University of Debrecen, IMT Atlantique Bretagne Pays de la Loire, Sveučilište u Dubrovniku i Asociación de Familias y Personas Sordas de Valencia (ASPAS Valencia).

Projekt traje tri godine – od rujna 2022. do kolovoza 2025. godine, a financiran je iz sredstava Erasmus+ programa strateških partnerstava 2022-1-HR01-KA220-HED-000088675. Svi rezultati i informacije o tijeku projekta dostupni su na web stranici projekta: https://sociallab.fer.hr/play2green.

Predhodni članakPregled ljetnih ispitnih rokova 2024./2025.