O Fakultetu

Povijest Fakulteta elektrotehnike i primijenjenog računarstva počinje 1992. godine, kada je osnovan Odsjek brodske elektroenergetike i elektronike pri Pomorskom fakultetu u Dubrovniku, koji je bio dio Sveučilišta u Splitu. Ovim je započelo visoko obrazovanje iz područja tehničkih znanosti u polju elektrotehnike, u Dubrovniku. Rad Odsjeka nastavio se na Veleučilištu u Dubrovniku unutar Odjela za elektrotehniku i računarstvo, gdje su se od 1997. godine izvodili studiji Brodske elektroenergetike i elektronike te Primijenjenog računarstva, sve do osnivanja Sveučilišta u Dubrovniku 2003. godine. Kao sastavnica novog Sveučilišta, Odjel za elektrotehniku i računarstvo uveo je preddiplomske studije Elektrotehničkih i komunikacijskih tehnologija u pomorstvu i Primijenjenog računarstva, kao i diplomske studije Elektrotehničke i komunikacijske tehnologije u pomorstvu i Poslovno računarstvo.

U 2024. godini, Odjel za elektrotehniku i računarstvo postaje Fakultet elektrotehnike i primijenjenog računarstva, čime se potvrđuje rastuća snaga Fakulteta unutar Sveučilišta u Dubrovniku, ali i tradicija više od 30 godina obrazovanja stručnjaka u području elektrotehnike i računarstva. Trenutno se na Fakultetu izvodi 4 sveučilišna studija: prijediplomski i diplomski studij Elektrotehničke i komunikacijske tehnologije u pomorstvu te prijediplomski i diplomski studiji Primijenjeno/poslovno računarstvo, čiji programi su usklađeni sa standardima zanimanja i kvalifikacija iz područja elektrotehnike i računarstva po Hrvatskom kvalifikacijskom okviru te prilagođeni tržištu rada.

Globalna potražnja za stručnjacima u ovim područjima je visoka, što se odražava u gotovo 100 % zaposlenosti naših diplomiranih studenata odmah po završetku studija.
Znanstvena i stručna postignuća djelatnika Fakulteta su prepoznata kako na nacionalnoj, tako i na međunarodnoj razini. Fakultet kontinuirano bilježi rast broj djelatnika, pogotovo mlađih istraživača i suradnika, a na Fakultetu djeluju nastavnici iz različitih područja tehničkih i prirodnih znanosti, što omogućuje ispreplitanje ovih važnih disciplina i jača konkurentnost u znanstveno-istraživačkim i stručnim projektima na nacionalnoj i međunarodnoj razini.

Pri Fakultetu djeluju dva poslovno-istraživačka centra: Laboratorij za inteligentne autonomne sustave (LARIAT) osnovan 2019. čije aktivnosti obuhvaćaju istraživanja iz područja sustava upravljanja, zračne, morske i kooperativne robotike, umjetne inteligencije i primijenjene matematike te Laboratorij za podatkovnu znanost usmjerenu čovjeku (HDSLab) osnovan 2024. koji objedinjuje aktivnosti korištenja podatkovne znanosti, klasičnih i suvremenih tehnologija poput virtualne, proširene i miješane stvarnosti te holograma u izradi informacijskih sustava i korisničkih sučelja prilagođenih čovjeku. U rad centara nerijetko se uključuju studenti u sklopu kolegija te prilikom izrade završnih i diplomskih radova čime studenti stječu mnoga praktična znanja, ali se fokusa stavlja i na znanstveno-istraživački rad te inovativnost kao neke od bitnijih dijelova obrazovanja, pogotovo u ovom dijelu znanosti.

Djelatnici Fakulteta uključeni su u različite druge aktivnosti kroz izradu stručnih projekata te drugih projekata od značaja za razvoj različitih gospodarskih djelatnosti i zajednice u cjelini, a posebno su aktivni u popularizaciji područja elektrotehnike i računarstva kroz udruge i institucije civilnog društva gdje se fokus posebno stavlja na mlađu populaciju.

carnet
studomat
merlin
e-učenje upute
vizual knjižnice
prvi_dan03
carnet
studomat
merlin
library
carnet
merlin
e-učenje upute
portal
vizual knjižnice
lapis