
Istraživači su u sklopu EU Horizon projekta One Blue uspješno završili šestu od devet planiranih terenskih uzorkovanja koje se u sklopu projektnih aktivnosti provode na obalama od Arktika do Sredozemnog mora. Domaćin uzorkovanja bio je Laboratorij za inteligentne autonomne sustave (LARIAT) Sveučilišta u Dubrovniku uz stručnu podršku Odjela za primijenjenu ekologiju UNIDU-a i Instituta za istraživanje voda (CNR-IRSA).
Terensko uzorkovanje provedeno je od 21. do 25. srpnja 2025. godine u jugoistočnom dijelu Jadranskog mora, s operativnom bazom u Laboratoriju za marikulturu Bistrina Odjela za primijenjenu ekologiju. U uzorkovanju su sa UNIDU sudjelovale voditeljica LARIAT-a Ivana Palunko, doktorandica Iva Pozniak, kao i stručni istraživači s Odjela za primijenjenu ekologiju Ana Bratoš Cetinić i Marina Brailo Šćepanović, zajedno sa kolegama iz konzorcija.
Za vrijeme trajanja petodnevnih terenskih aktivnosti, tim istraživača prikupio je više od 250 uzoraka iz Malostonskog zaljeva, kanala Neretve, Pelješca i Mljeta. Prikupljeni uzorci podvrgnut će se daljnjim kemijskim analizama, testiranjima toksičnosti i procjeni mikrobiološke raznolikosti, što će omogućiti precizno mapiranje kontaminanata i njihovih potencijalnih ekoloških utjecaja. Osim toga, prikupljeni podaci bit će korišteni za analizu potencijalnih ekoloških rizika, koji će doprinositi razumijevanju mogućih prijetnji morskim ekosustavima u Jadranskom moru.
Morski ekosustavi suočavaju se s neviđenim prijetnjama od kontaminanata koji se pojavljuju u okolišu (CEC) i klimatskih promjena. One Blue projekt produbljuje razumijevanje tih prijetnji kroz studije u Atlantskom, Arktičkom i Sredozemnom moru. Projekt istražuje interakcije između klimatskih promjena i CEC-a u kontroliranim uvjetima te razvija nove metode za procjenu ekotoksičnosti, sustave za mikro/nanoplastiku, autonomne senzore i sustav podrške odlučivanju. Podaci će biti pohranjeni u CECsMarineDB bazi, koja omogućava daljnju analizu i istraživanje. ONE-BLUE doprinosi napretku znanstvenog razumijevanja i usklađen je s politikama EU-a.
Laboratorij za autonomne inteligentne sustave Sveučilišta u Dubrovniku u suradnji s Odjelom za primijenjenu ekologiju kao projektni partner u One blue projektu aktivno je uključen u razvoj sustava za prikupljanje podataka o zagađenju i klimatskim promjenama kao i u prikupljanju uzoraka, s posebnim naglaskom na mikrobiološku i ekološku procjenu utjecaja zagađivača.
Kroz ovaj projekt, ONE-BLUE nastoji pružiti konkretne znanstvene podatke koji će omogućiti bolje razumijevanje ekoloških promjena u morima i oceanima, kao i razvijanje održivih rješenja za buduće generacije. Za više informacija, posjetite: https://one-blue.eu/



