
U sklopu ovogodišnjeg Festivala znanosti s temom MREŽE, na Fakultetu elektrotehnike i primijenjenog računarstva održane su četiri radionice koje su polaznicima na interaktivan i pristupačan način približile svijet tehnologije.
Radionica Električne mreže, pod vodstvom Nore Miljanić i dr. sc. Dinke Lale, omogućila je polaznicima da nauče osnove električnih mreža te samostalno spajaju jednostavne strujne krugove prema zadanim shemama.
Korištenjem analognih i digitalnih instrumenata vršena su mjerenja električnih veličina, a dobiveni rezultati uspoređeni su s izračunatim vrijednostima, čime su sudionici stekli vrijedno praktično iskustvo.
U radionici Igralište podataka – Zabavi se u mreži neurona, koju su vodile doc. dr. sc. Ivona Zakarija i Ines Obradović, polaznici su kroz crtanje i korištenje vizualnih alata otkrivali kako umjetna inteligencija „misli“ i uči. Trenirali su vlastite modele neuronskih mreža, eksperimentirali s parametrima i otkrili kako računala prepoznaju slike i uzorke, pri čemu je složena tema umjetne inteligencije predstavljena na zabavan i razumljiv način.
Tijekom radionice Demonstracija ESP-WIFI-MESH mreže, koju su vodili asistenti Matej Jelavić i Mihaela Kristić, učenici su se upoznali s funkcioniranjem distribuiranih mreža koje ne zahtijevaju centralni usmjerivač. Prikazano je kako se ESP moduli automatski povezuju, razmjenjuju podatke i prilagođavaju promjenama u mreži, čime su polaznici stekli uvid u praktične primjene ovog mrežnog protokola u suvremenim IoT rješenjima.
Na radionici Tkanje WWW-a: Stvori svoju prvu mrežnu stranicu, koju su vodili Ines Obradović i Ivan Grbavac, učenici su naučili osnove HTML-a i CSS-a te izradili svoje prve mrežne stranice. Kroz praktične zadatke istraživali su kako funkcionira World Wide Web i kako se oblikuje sadržaj mrežnih stranica, čime su napravili prve korake u svijet web razvoja.
Održavanjem ovih radionica Fakultet elektrotehnike i primijenjenog računarstva potvrdio je svoju važnu ulogu u popularizaciji znanosti i tehnologije među mladima, potičući ih na istraživanje, kreativno razmišljanje i stjecanje novih vještina kroz praktičan rad i suradnju.





