Vrijedno priznanje za projekt SeaClear

Projekt SeaClear (https://seaclear-project.eu/), na kojem je Sveučilište u Dubrovniku partner, osvojio je prvo mjesto u kategoriji ‘Doprinos obrazovanju, znanosti i inovacijama’ na svečanoj dodjeli nagrada za najbolje EU projekte u sklopu Dana regionalnog razvoja i EU fondova koji su se održali od 4. do 6. prosinca u Šibeniku. Nagradu je preuzeo župan dubrovačko-neretvanski, Nikola Dobroslavić.

Projekt se provodio od početka 2020. do kraja 2023. godine te je uveo značajne inovacije u borbi protiv onečišćenja mora razvojem sustava autonomnih robota za detekciju i prikupljanje otpada sa morskog dna. Nositelj projekta je Tehničko sveučilište Delft, a uz inozemne partnere, hrvatski partneri su bili DUNEA i Sveučilište u Dubrovniku. Projekt SeaClear je financiran u okviru prestižnog programa financiranja Europske komisije H2020-Research and Innovation Action, broj 871295. Konzorcij SeaClear projekta se sastojao od 8 partnera iz 5 zemalja: Tehničko sveučilište Delft (Nizozemska, koordinator projekta), Regionalna agencija Dunea (Hrvatska), Fraunhofer Institut CML (Njemačka); Hamburg – lučka uprava (Njemačka), Subsea Tech (Francuska), Tehničko sveučilište Minhen (Njemačka), Tehničko sveučilište Cluj-Napoca (Rumunjska) i Sveučilište u Dubrovniku (Hrvatska).

Zbog svog značaja, od strane Europske komisije odobren je nastavak projekta u obliku SeaClear 2.0 projekta (https://www.seaclear2.eu/) koji je započeo 2023. godine, financiran je u okviru HORIZON-Innovation Action programa. Uz nastavak rada na razvoju autonomnog robotskog sustava za prikupljanje otpada s morskog dna i morske površine, SeaClear 2.0 ima za cilj i aktivirati te osnažiti lokalne zajednice kroz gamificirane akcije te raditi s njima na razvoju preporuka za rješavanje nedostataka u politici odnosa s problemom morskog otpada.

Konzorcij se sastoji od 13 partnera iz 9 zemalja, uz originalnih 8 partnera iz SeaClear projekta proširen je sa još 5 partnera koji su stručni u raznim poljima djelatnosti: Tehničko sveučilište Delft ( Nizozemska, koordinator projekta), Regionalna agencija Dunea (Hrvatska), Fraunhofer Institut (Njemačka); Hamburg – lučka uprava (Njemačka), Isotech (Cipar), M.Danchor (Izrael), Subsea Tech (Francuska), Técnicas y Obras Subacuáticas (TECNOSUB) (Španjolska), Tehničko sveučilište Minhen (Njemačka), Sveučilište u Dubrovniku (Hrvatska), Tehničko sveučilište Cluj-Napoca (Rumunjska), Veolia (Francuska) i Venice Lagoon Plastic Free (Italija).

Voditeljica oba projekta na UNIDU je izv. prof. dr. sc. Ivana Palunko, voditeljica Laboratorija za inteligentne autonomne sustave (LARIAT) s Fakulteta za elektrotehniku i primijenjeno računarstvo čiji istraživački tim doprinosi tehnološkom razvoju sustava iz područja robotike, umjetne inteligencije i automatskog upravljanja. Uz istraživački tim iz LARIAT-a, na projektu sudjeluju i istraživači s Odjela za primijenjenu ekologiju i Ekonomskog fakulteta, koji doprinose znanjem i iskustvom iz svojih područja istraživanja.

Predhodni članakStudentska anketa o kvaliteti nastavnih aktivnosti
Slijedeći članakValuable recognition for project SeaClear