Odjel za umjetnost i restauraciju Sveučilišta u Dubrovniku ima četiri smjera te 15 godina iskustva u obrazovanju konzervatora-restauratora. Pregled najvažnijih informacija, zanimljivosti i prednosti ovog odjela pročitajte u intervjuu s pročelnikom doc. art. Joškom Bogdanovićem.
- Koje studije nudi Odjel za umjetnost i restauraciju i na kojim razinama?
Na Odjelu se trenutno izvodi Studij konzervacije-restauracije; smjerovi: Drvo, Papir, Tekstil i Metal. Studij je usklađen s Bolonjskom deklaracijom, što znači da se odvija po modelu 3 + 2 godine. Studijski program prijediplomskog studija traje tri godine, nastavom koja se izvodi tijekom 6 semestara, a studijski program diplomskog studija traje dvije godine, nastavom koja se izvodi tijekom 4 semestra.
- Koje su prednosti studiranja na Odjelu za umjetnost i restauraciju?
Niska kvota upisa omogućava izravan i stalan odnos s nastavnicima za savršenu ravnotežu između stjecanja znanja, vještina i konkretnog iskustva. Velika je prednost suradnja s kolegama iz sličnih područja koji djeluju kroz razne aktivnosti unutar kulturnih ustanova.
- Kako je organiziran praktični dio nastave?
Praktične restauratorske aktivnosti podijeljene su po vrstama materijala, na temelju smjera koji je student upisao (Drvo, Papir, Tekstil i Metal) i održavaju se u sveučilišnoj i vanjskoj radionici s kojom Sveučilište ima sklopljen ugovor.
- Koje se diplome stječu po završetku studija?
Po završetku prijediplomskog studija stječe se diploma na kojoj se upisuje zvanje: sveučilišni prvostupnik/prvostupnica (bacccalaureus/baccalaurea) restauracije-konzervacije s kraticom univ. bacc. art. S nastavkom studiranja na diplomskom studiju (sljedeće dvije godine) stječe se diploma i zvanje magistra struke, magistar/magistra konzervacije-restauracije s kraticom mag. art. Stečene diplome međunarodno su priznate isprave koje vrijede u Hrvatskoj i svim zemljama članicama Europske unije.
- Gdje se studenti koji završe studij na Odjelu za umjetnost i restauraciju mogu zaposliti?
Nakon uspješnog završetka ovoga studija, student se može zaposliti u državnoj upravi, u županijskim i/ili gradskim uredima za kulturu i zaštitu spomenika kulture, u muzejima, galerijama, restauratorskim i konzervatorskim radionicama ili arhivima, a može pokrenuti i vlastiti posao prema Pravilniku Ministarstva kulture i medija o uvjetima za dobivanje dopuštenja za obavljanje poslova na zaštiti i očuvanju kulturnih dobara.
- Što izdvaja Odjel za umjetnost i restauraciju u odnosu na druge slične u Hrvatskoj?
Naš je studij jedini u Hrvatskoj po modelu 3+2 dok su svi ostali integrirani studiji. Uz to je i jedini koji nudi čak četiri različita smjera koja se odnose na primijenjene materijale, što rezultira širokom obukom za konzerviranje i restauriranje većinom muzejskih ili arhivskih predmeta
- Što biste poručili budućim studentima; što je najvažnije znati prije početka studija?
Za upis na studij potrebna je dodatna provjera posebnih znanja, vještina i sposobnosti. Provjera se sastoji od praktičnih vježbi i intervjua. Praktični dijelovi su: modeliranje, testiranje likovne percepcije i boja i korištenje jednostavnih alata. Namjera intervjua je provjeriti interes kandidata za studij i vrstu obrazovanja svakog kandidata kako bi se mogla napraviti analiza buduće grupe studenata.