Sveučilište u Dubrovniku, Državni arhiv u Rijeci i Hrvatski državni arhiv organiziraju peti znanstveno-stručni skup koji će se održati od 5. do 7. studenoga 2025. godine i koji okuplja konzervatore-restauratore i ostale stručnjake koji se bave zaštitom arhivskog gradiva, knjižnične građe i umjetnina na papiru.
U Državnom arhivu u Rijeci 2017. godine održano je prvo savjetovanje iz konzervacije-restauracije papirnog i knjižnog gradiva. Savjetovanje je izazvalo veliki interes profesionalne javnosti te se nastavilo održavati sljedećih godina: 2018. godine u organizaciji Hrvatskog državnog arhiva u Zagrebu i Znanstvene knjižnice u Dubrovniku 2021. godine. Nakon duže pauze uzrokovane globalnom pandemijom, znanstveno-stručni skup uspješno je održan 2023. godine u Državnom arhivu u Rijeci. Taj je događaj označio povratak tradicionalnog okupljanja stručnjaka iz područja zaštite kulturne baštine, a organizatori su odlučili nastaviti s godišnjim održavanjem skupa.
Ove godine, skup će se održati u Dubrovniku, u organizaciji Sveučilišta u Dubrovniku, Državnog arhiva u Rijeci i Hrvatskog državnog arhiva. Cilj je nastaviti okupljati stručnjake zaposlene u arhivima, knjižnicama, muzejima, restauratorskim zavodima, sveučilištima i srodnim ustanovama iz Hrvatske i inozemstva koji se bave zaštitom arhivskog gradiva, knjižnične građe i umjetnina na papiru. Ciljevi znanstveno-stručnog skupa su razmjena znanja i iskustava, predstavljanje projekata i primjera dobre prakse, ukazivanje na izazove i probleme s kojima se susrećemo u svrhu unaprjeđenja konzervatorsko-restauratorske djelatnosti, kao i približavanje rada konzervatora-restauratora drugim stručnjacima. Namjera je analizirati i moguće modele suradnje između različitih baštinskih ustanova, visokoškolskih obrazovnih ustanova i imatelja gradiva radi cjelovite zaštite.
U radu znanstveno-stručnog skupa možete sudjelovati: usmenim izlaganjem, posterom, videoprezentacijom ili kao sudionik bez izlaganja/postera. Sudjelovanje je besplatno.
Prijedlozi izlaganja ili postera u formi sažetka primarno bi trebali biti usmjereni na sljedeće teme:
- Konzervatorsko-restauratorski projekti (realizirani projekti, projekti u tijeku i ideje za budućnost; primjena i unaprjeđenje tradicionalnih tretmana i metoda, novi materijali; napredak i uloga novih tehnologija u konzervatorsko-restauratorskoj djelatnosti; primjeri dobre prakse; neuspjeli tretmani i naučene lekcije; nove strategije rada i sl.);
- Projekti preventivne zaštite (zaštita, pohrana i izlaganje arhivskog gradiva, knjižnične građe i umjetnina na papiru; zaštitno snimanje);
- Izvještaji o stručnom usavršavanju, stručnoj međuinstitucionalnoj suradnji i sl.;
- Interdisciplinarnost – suradnja sa stručnjacima iz drugih područja znanosti i umjetnosti u svrhu očuvanja kulturne baštine;
- Stručna terminologija u području konzervatorsko-restauratorske djelatnosti arhivskog gradiva, knjižnične građe i umjetnina na papiru.
Radujemo se Vašem odazivu!