More i brodovi oduvijek su privlačili, osobito u ovom kraju. Hrvatski pomorci iznimno su cijenjeni i uspješni, a velik je broj onih koji su svoj put u pomorstvu započeli upravo na Pomorskom fakultetu Sveučilišta u Dubrovniku! O Fakultetu govori dekan, izv. prof. dr. sc. Srđan Vujičić.
- Koje studije nudi Pomorski fakultet i na kojim razinama?
Pomorski fakultet nudi tri prijediplomska studija (Nautika, Brodostrojarstvo, Pomorske tehnologije jahti i marina) i jedan diplomski studij Pomorstvo. Osim navedenog nude se razni programi izobrazbe (tečajevi) za sadašnje i buduće pomorce te poseban program obrazovanja pomoraca.
- Koje su prednosti studiranja na Pomorskom fakultetu?
Prednost studiranja je stjecanje znanja i vještina prema odredbama Međunarodne konvencije o standardima izobrazbe, izdavanju svjedodžbi i držanju straže pomoraca (STCW) i Pravilnika za stjecanje i održavanje straže MMPI-e. Ishodi učenja i diplome su usklađene s drugim pomorskim učilištima, STCW konvencijom i što je najvažnije zahtjevima tržišta. Tomu svjedoče brojne brodarske kompanije koje traže naše studente, nude stipendije, praksu i zaposlenje nakon završetka studija. Najveća prednost su visoko kompetentni nastavnici s iskustvom na gotovo svim vrstama brodova te njihova predanost studentima i poslu koji obavljaju.
- Kako je organiziran praktični dio nastave?
Praktični dio nastave odvija se u simulatorima (Nautički, Brodostrojarski, GMDSS, LNG, Cargo handling, HV), laboratorijima (strojarski, laboratorij pneumatike i hidraulike), izdvojenim vježbalištima na kojima imamo brodicu za spašavanje te protupožarno vježbalište i školskom brodu Naše More. Na školskom brodu je za studente svih smjerova organizirana obuka po grupama kako bi primijenili znanja i vještine stečene na studijima.
- Koja se znanja i vještine stječu?
Znanja i vještine koje se stječu su propisane STCW konvencijom i zahtjevima MMPI-e za studije Nautika i Brodostrojarstvo, a studij Pomorske tehnologije jahti i marina osposobljava studente za rad i na jahtama i u marinama. Uz obvezne propise, moram naglasiti kako svakodnevno komuniciramo s gospodarstvom te prilagođavamo programe njihovim potrebama tamo gdje je to moguće. Dajemo naglasak na praktični dio nastave, ali svakako pratimo i znanstveni razvoj. Na studijskom programu Pomorske tehnologije jahti i marina jedna od zanimljivih i atraktivnih vještina je jedrenje.
- Gdje se studenti koji završe studij na Pomorskom fakultetu mogu zaposliti?
Jasno je da bi karijera zaposlenja trebala biti vezana za pomorstvo. Naši studenti se mogu zaposliti prije svega, na brodovima. Osim brodova, studenti mogu dobiti posao i na kopnu u brodarskim kompanijama, lučkim ispostavama, lučkim upravama, lukama i marinama, ali bih naglasio i mogućnost samozaposlenja kao veliku prednost.
- Što izdvaja Pomorski fakultet u odnosu na druge slične u Hrvatskoj?
U RH, osim u Dubrovniku, postoje još tri Pomorska učilišta. Imamo izvrsnu suradnju te se sastajemo više puta godišnje. Razgovaramo, dogovaramo, analiziramo te donosimo zaključke i provodimo zamisli u djelo. Dubrovački pomorci su priznati u svijetu, dobivaju nagrade i priznanja, posreduju u ugovaranju suradnji između kompanija i našeg Odjela. Pomorska srednja škola u Dubrovniku i Pomorski fakultet imaju veliku i dugu pomorsku tradiciju. Nastavnici na Fakultetu žele to održati kako bi naši studenti stekli ne samo zvanja i vještine već i usvojili i njegovali naslijeđe. To je najveća snaga.
- Što biste poručili budućim studentima; što je najvažnije znati prije početka studija?
Volite i čuvajte more!