Posjeti Obrtničkoj školi u okviru projekta Blue-connect

Nastavnice Odjela za umjetnost i restauraciju Sveučilišta u Dubrovniku, doc.dr.sc Margarita Bego i doc.art. Tanja Dujaković, održale su predavanje/radionicu pod nazivom “Od pjata do vrata” za učenike drugog razreda Obrtničke škole u Dubrovniku. U radionici su sudjelovali razred kozmetičarki s profesoricom Laurom Pasković i razred pomoćni cvjećar s profesorima Marinom Biočić i Ivom Matijevićem.

Glavni cilj ove edukativne radionice bio je promovirati svijest o recikliranju specifične vrste otpada: dagnji i kamenica koji se obično nakon konzumacije odbacuju u more. Međutim, budući da ovi materijali nisu vodotopivi, nakupljaju se na morskom dnu, sprječavajući rast flore i utječući na dostupnost hrane za morsku faunu. Kolegice su potom demonstrirale kako ove školjke mogu biti pretvorene u sirovine za izradu suvenira i nakita. Postupak je uključivao čišćenje, kuhanje i mljevenje školjki u prah. Taj prah je potom pomiješan s vodom, životinjskim ljepilom, alginatom i nekoliko kapi eteričnog ulja kako bi se stvorila pasta. Koristeći svoju kreativnost, učenici su oblikovali pastu u zanimljive oblike, koje su ostavili da se osuše, a zatim su ih ukrasili nakon nekoliko dana.

Predhodni članakRektor Burum potpisao Ugovor o suradnji sa Svjetskom mrežom konzula
Slijedeći članakIzv. prof. dr. sc. Sandra Uskoković održala pozivno predavanje na Technische Universität Berlin