Poziv na prijavu postera za prvu Međunarodnu konferenciju “Izložba baštine”

Odjel za umjetnost i restauraciju i Dubrovačke knjižica surađuju u organizaciji 1. Međunarodne konferencije Znanstvene knjižnice Dubrovnik “Izložba baštine” koja će se održati od 28. do 30. rujna 2022. na Kampusu Sveučilišta u Dubrovniku. Okupit će stručnjake iz cijeloga svijeta kako bi razmijenili iskustva i predstavili nove spoznaje u zaštiti kulturnih dobara te temeljem stručnih obrazloženja usvojili, utvrdili i time unaprijedili dosadašnja saznanja na području izlaganja kulturnih dobara.

Konferencija će uključivati stručna predavanja: radove, postere i panel raspravu. Za cilj ima istražiti najbolje prakse u održivom preventivnom konzerviranju te načine postupanja kod upravljanja rizikom u svrhu očuvanja zbirki prije, tijekom i nakon izlaganja. Predavanja i izlaganja namijenjene su kustosima, dizajnerima izložbi, preparatorima, konzervatorima, restauratorima, knjižničarima, arhivistima, zaštitarskom osoblju i svima uključenima u planiranje, projektiranje i postavljanje izložbi u kulturnim ustanovama, te široj javnosti. Jezik konferencije je engleski.

Teme koje će konferencija obraditi su sljedeće:

• procjena organizacije izložbe (oprema, ljudi, prostor,pravilnici, kodeksi…),
• uključivanje očuvanja i sigurnosti u izložbeni proces,
• razmjena interaktivnih iskustava,
• konzervacija-restauracija za izložbu,
• iskustva s putujućim izložbama,
• održivi dizajn izložbe.

Pozvani govornici:

Rasha A. Shaheen, Egipatski muzej, Kairo, Egipat
Jeanne Drewes, Kongresna knjižnica, Sjedinjene Američke Države
Iva Gobić-Vitolović, Državni arhiv u Rijeci, Hrvatska
Valentina Ljubic Tobisch, samostalna konzervatorica i savjetnica, Austrija
Matija Strlić, UCL Institute for Sustainable Heritage, Ujedinjeno Kraljevstvo
Roger S. Wieck, Morgan Library & Muzej, New Yorku, Sjedinjene Američke Države

Posteri se mogu prijaviti do 16. svibnja. Više o konferenciji dostupno je u materijalima u privitku.

Predhodni članakInteraktivno predavanje “Mentalno zdravlje mladih: kako ste danas?”
Slijedeći članakCall for submission of posters for first international ‘Heritage Exhibition’ conference