
Nastavnica s Odjela za umjetnost i restauraciju, prof. dr. sc. Sandra Uskoković, posjetila je 8. veljače Rijks muzej u Amsterdamu u sklopu istraživanja za novu knjigu gdje je zabilježila najnovije otkriće u restauraciji: Rembrandtova ‘Noćna straža’ je zapravo dnevna straža!
Noćna straža Rembrandta van Rijna jedno je od najpoznatijih remek-djela u povijesti umjetnosti, ključna slika nizozemskog zlatnog doba koja i dalje očarava publiku stoljećima nakon svog nastanka. Operacija Noćna straža je revolucionarna konzervatorska inicijativa pokrenuta 2019. godine u Rijks muzeju u Amsterdamu. Ovaj projekt predstavlja spoj najmodernije tehnologije i tradicionalnih metoda očuvanja umjetnosti, koristeći napredne tehnike snimanja, uključujući makro rendgensku fluorescenciju i hiperspektralno skeniranje, kako bi se otkrili slojevi ispod površine. Restauracija ima za cilj ispraviti štetu nastalu kroz stoljeća, uključujući požutjeli lak, vandalizam i povijesne izmjene.
Slika je naime krajem 18.stoljeća promijenila svoj izvorni naziv (Satnija Kapetana Bannicka) i postala široko poznata pod nazivom Noćna straža (De Nachtwacht). Ova promjena dogodila se zbog potamnjelog izgleda slike, uzrokovanog nakupljanjem prljavštine, nečistoća i žućenjem laka tijekom vremena. Ti su faktori stvorili iluziju da izgleda kao da se scena odvija noću, iako ju je Rembrandt izvorno naslikao u dnevnom svjetlu. Isprva cijenjena zbog svoje monumentalne veličine i snažne prisutnosti ( 3,5 X 4,5 metra), slika ujedno otkriva nove dimenzije kroz svoj tekući proces restauracije.
Značajna tema je i participativna priroda restauracije, koja se odvija unutar staklene komore u muzeju, omogućujući posjetiteljima praćenje restauracije u stvarnom vremenu. Godišnje oko 2,5 milijuna posjetitelja posjeti restauraciju ove slike izložene u muzeju. Ova inicijativa za cilj ima zaštititi sliku za buduće generacije te služi kao ogledni primjer kako se moderna tehnologija i povijesna znanost isprepliću u otkrivanju novih dimenzija umjetničke baštine.