Radionica “Uloga i vrijednost kulturnih, povijesnih i prirodnih resursa u razvoju posebnih oblika turizma” održat će se dana 25. listopada 2019. od 9.00 do 14.00 sati na Odjelu za ekonomiju i poslovnu ekonomiju Sveučilišta u Dubrovniku, Lapadska obala 7, a u okviru projekta “Ruralna poučna, kulturno-etnografska turistička atrakcija”. Radionica je namijenjena i otvorena dionicima u kulturi i turizmu, studentima, nastavnicima i znanstvenicima kako bi proširili svoje spoznaje o ulozi baštine kao razvojne platforme za transformaciju i nastanak inovativnih proizvoda kroz vizuru parcijalnih proizvoda po mjeri autohtonog izričaja koji nisu bili značajnije zastupljeni u dosadašnjoj praksi.
Ciljevi radionice su upoznati polaznike sa obuhvatom baštinskih resursa uz ocjenu njihova funkcionalno/prostornog statusa i očuvanosti, zatim obuhvatom proširenih proizvoda s aspekta kulture života i rada te mogućnostima proširenja primarne misije resursa, modalitetima njihove valorizacije primjenom metode minimalno-prostorno invazivnog karaktera, te u konačnici ukazati na prednosti očuvanja baštinske reursne osnove kao atrakcijskog potencijala s ciljem održivog razvoja – pretpostavke razvoja posebnih oblika turizma s naglaskom na vrednovanje kao prioriteta partnerstava dionika institucija u kulturi, subjekata turističke ponude i poslovnog sektora.
Ishodi radionice su: polaznici će biti kadri spoznati prostorne vrijednosti temeljene na antroploškom pristupu razgraničenja baštine, prostorne diversificiranosti na kojoj se temelje mogućnosti razvojnih potencijala kulturno-povijesnih, omogućiti polaznicima na istaknutim osnovama razumijevanje važnosti i uloge koje isti imaju u kreiranju posebnih proizvoda, tura; razviti kod polaznika analitički pristup za kritičku procjenu valorizaciji baštine u turističke svrhe, omogućiti polaznicima razumijevanje uloge baštine bilo kroz participativnu ulogu nematerjalne baštine u kreiranju kulturnog identiteta proizvoda ili korištenju prednosti alata sa snažnim promotivnom učinkom
Nositelj projekta Ruralna poučna, kulturno-etnografska turistička atrakcija je Dubrovačko-neretvanska županija, a administrativno ga vodi Regionalna agencija DUNEA s 10 partnera. Ukupni prihvatljivi troškovi iznose 32.645.708,48 kuna, od čega je bespovratna sredstva u iznosu od 27.748.345,48 kuna sufinancirala Europska Unija iz Europskog fonda za regionalni razvoj. Projekt se provodi kroz Operativni program konkurentnost i kohezija 2014.-2020. Projekt je započeo u siječnju 2017. godine i trajat će do siječnja 2020.