U ponedjeljak, 25. studenoga 2024., Dom Marina Držića posjetili su studenti Erasmus + programa nastave koja se održava na diplomskoj razini sveučilišnog studija Poslovna ekonomija Sveučilišta u Dubrovniku u okviru kolegija Event Management i Marketing Management nositeljice izv. prof. dr. sc. Iris Mihajlović.
Ravnatelj Nikša Matić u uvodnom je dijelu studente upoznao s ustrojstvom ove Ustanove u kulturi Grada Dubrovnika čiji je cilj postati znanstveno-istraživački referentni centar za proučavanje Marina Držića. Osvrnuo se na razloge i nužnost potrebe za uspostavom suradnje s lokalnom zajednicom koja je socijalni činitelj i promicatelji vrijednosti i identiteta te je uvelike zaslužna za postojeći brend. Naročito su važni edukativni programi Doma Marina Držića za ljude različite dobi koji kroz te programe aktivno participiraju te postaju nositelji vrijednosti. Dotaknuo se i načina financiranja i mjerenja uspješnosti programa Doma Marina Držića. Naglasio je važnost suradnje s drugim kulturnim institucijama, u skladu sa Strategijom razvoja kulture Grada Dubrovnika.
Uspješno realizirani kulturni programi imaju brojne efekte koji se prelijevaju na gospodarstvo i socijalnu lokalnu zajednicu. Istaknuvši snagu proizvodne i promotivne dimenzije događaja kao i efekte s kojima lokalna zajednica komunicira naglašena je divergentnost tržišta i posebnosti odgovorne za specijalizaciju organizatora, sadržajne inovacije, suvremene alate komunikacije koji su važni za strateško usmjeravanje aktivnosti iz perspektive partnerskih suradnji zaslužnih za dodanu vrijednost kao razvojnog aspekta Doma Marina Držića.
Kustosica Valerija Jurjević potom je povela studente u stručno vodstvo kroz stalnu izložbu „Držićeve životne pozornice“ te im približila život i djelo najvećeg hrvatskog komediografa Marina Držića. Naglasila je kako je Držić u samim temeljima hrvatskog nacionalnog identiteta koji je osnovni komunikacijski alat društva i lokalne zajednice, zaslužan za produbljivanje odnosa s prostorom. Književna baština važan je segment nematerijalne kulturne baštine, a veličina Držića je što se bavio univerzalnim temama i motivima pa su njegove riječi aktualne i danas. Tradicija i inovacija sukreiraju prostor, kako u prošlosti, tako i u sadašnjosti. Upravo 2024. je godina UNESCO-ove svjetske baštine u Dubrovniku kojom se obilježava 45. obljetnica upisa povijesne jezgre Dubrovnika na UNESCO-ov Popis svjetske baštine, 15. obljetnica upisa Feste svetoga Vlaha na Reprezentativni popis nematerijalne kulturne baštine čovječanstva te upis arhivskih fondova iz razdoblja Dubrovačke Republike na UNESCO listu „Sjećanje svijeta”.
Izlaganje ravnatelja Nikše Matića i stručno vodstvo kustosice Valerije Jurjević potaknulo je interes i aktivnu participaciju studenata pridonijevši time i kvaliteti ovoga događaja u Domu Marina Držića.