O odjelu

Ekonomski fakultet

Povijest visokog obrazovanja i znanstveno-istraživačkog rada u Dubrovniku ima duboke korijene. Slavna višestoljetna znanstvena tradicija našeg Grada i hrvatske ekonomske misli utemeljena je još u 15. stoljeću djelima Dubrovčanina Benedikta Kotruljevića.

Na Fakultetu za turizam i vanjsku trgovinu, koji je bio prethodnik današnjeg Ekonomskog fakulteta, sastavnice Sveučilišta u Dubrovniku, 34 godine su se izvodili sveučilišni četverogodišnji i stručni dvogodišnji studiji turizma i vanjske trgovine, odnosno turizma.

Ekonomski fakultet Sveučilišta u Dubrovniku pravni je slijednik Fakulteta za turizam i vanjsku trgovinu (FTVT) osnovanog 1970. u Zagrebu, kojemu je 1975. pripojena Viša turistička škola iz Dubrovnika. Godine 1976. Fakultet je pristupio Sveučilištu u Splitu, a 1980. pripojen mu je Centar za turističku dokumentaciju i informacije iz Dubrovnika, formiran 1938. godine kao Arhiv za turizam s ciljem doprinosa razvoju i unapređivanju turizma.

Sveučilište u Dubrovniku osnovano je 1. listopada 2003. godine, a do 2024. godine, unutar njegove strukture djelovao je Odjel za ekonomiju i poslovnu ekonomiju. Dana 1. listopada 2024. godine, Odjel je postao Ekonomski fakultet, čime je unaprijeđena njegova prepoznatljivost u hrvatskom obrazovnom sustavu.

Danas se na Ekonomskom fakultetu izvode sveučilišni prijediplomski i diplomski studij „Poslovna ekonomija“ sa smjerovima: Turizam, Marketing, IT menadžment, zatim sveučilišni diplomski studij „Ekonomija“, prijediplomski stručni studij „Financijski menadžment“, diplomski specijalistički stručni studij „Financijski menadžment“ te prijediplomski stručni studij „Hotelijerstvo, restoraterstvo i gastronomija“ i diplomski specijalistički stručni studij „Hotelijerstvo“. Od akademske godine 2020./2021. izvodi se i poslijediplomski sveučilišni (doktorski) studij „Poslovna ekonomija u digitalnom okruženju“.

Studiji na Ekonomskom fakultetu

Ekonomski fakultet upisao je prvu generaciju studenata akademske 2004./2005. godine s nastavnim planovima i programima izrađenim u skladu s preporukama Bolonjskog procesa, a na temelju dopusnice Ministarstva znanosti, obrazovanja i športa. Sveučilište u Dubrovniku bilo je prva visokoobrazovna ustanova u Republici Hrvatskoj koja je uvela novi – europski preporučeni – model visokog obrazovanja.

Danas se na Ekonomskom fakultetu izvode:

Sveučilišni studiji

Prijediplomski studij „Poslovna ekonomija“ sa smjerovima:

– Turizam

– Marketing

– IT menadžment

Diplomski studij „Ekonomija“

Diplomski studij „Poslovna ekonomija“ sa smjerovima:

– Turizam

– Marketing

– IT menadžment

Stručni studiji

Stručni prijediplomski stručni studij „Financijski menadžment“

Stručni diplomski studij „Financijski menadžment“

Stručni prijediplomski stručni studij „Hotelijerstvo, restoraterstvo i gastronomija“

Stručni diplomski studij „Hotelijerstvo“

Poslijediplomski sveučilišni (doktorski) studij

– „Poslovna ekonomija u digitalnom okruženju“

Brojni diplomirani studenti danas su uspješni gospodarstvenici i cijenjeni znanstvenici, te članovi ALUMNI-a Sveučilišta u Dubrovniku.

Svake godine postoji veliki interes za upis na Ekonomski fakultet jer se diplomiranjem stječu široke mogućnosti zaposlenja i obavljanja različitih visokostručnih poslova u turizmu, međunarodnoj trgovini, marketingu, menadžmentu i ostalim ekonomskim granama.

studomat
e-učenje upute