Istraživanje i očuvanje plemenite periske na Lastovu

U sklopu projekta ‘Očuvanje plemenite periske (Pinna nobilis) u Jadranskom moru’, koji sufinancira Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost, redovito se postavljaju kolektori za naseljavanje mlađi duž cijelog Jadrana na pozicijama koje su nekoć obilovale populacijama ovog endema i najvećeg mediteranskog školjkaša, ugroženog zbog masovnog pomora uzrokovanog parazitima.

Budući da se plemenita periska razmnožava u toplom dijelu godine, kolektori se postavljaju u proljeće, a vade se i pregledavaju tijekom jeseni. Ovogodišnje pregledavanje kolektora, koje osim potrage za mlađi periske obuhvaća i analizu naseljenih organizama, djelatnici i studenti Odjela za primijenjenu ekologiju, u suradnji s djelatnicima Hrvatskog veterinarskog instituta, započeli su na Lastovu. Pregledano je 74 kolektora, na kojima među mnoštvom uglavnom juvenilnih obraštajnih organizama nije pronađena mlađ periske.

Kroz projekt se pregledava teren i u potrazi za jedinkama roda Pinna, što je rezultiralo evidencijom brojnih jedinki grube periske Pinna rudis. Pregledavanje će se nastaviti do kraja ovog tjedna, nakon čega će se analizirati kolektori i staništa na drugim lokacijama.

Posjet Lastovu bio je prilika za susret i predavanje učenicima O.Š. Braće Glumac 3. listopada, koje su održali Željko Mihaljević i Angela Bradarić s Hrvatskog veterinarskog instituta te Ana Bratoš Cetinić s Odjela za primijenjenu ekologiju Sveučilišta u Dubrovniku.

Predhodni članakOrijentacijski dani na Sveučilištu: UNIDU dočekuje 65 stranih studenata u zimskom semestru 2024./2025.
Slijedeći članakSatnica izvođenja nastave prijediplomskih i diplomskih studija za zimski semestar akad. 2024./2025. godine