Međunarodna znanstvena i umjetnička konferencija SORGO 290

Povodom obilježavanja 290. obljetnice rođenja dubrovačkog plemića, diplomata i skladatelja Luke Antunova Sorga [Sorkočevića] (Dubrovnik, 13. siječnja 1734. – Dubrovnik, 11. rujna 1789.), u Dubrovniku će se od 7. do 10. studenoga održati međunarodna znanstvena i umjetnička konferencija SORGO 290 na temu ‘Kulturno-povijesni, glazbeni i obrazovni mostovi između Srednje Europe, Sredozemlja i hrvatskoga juga u vrijeme Luke Sorga’. Konferenciju posvećenu uglednom predstavniku Dubrovačke Republike, jednoj od najznačajnijih skladateljskih osobnosti na dubrovačkom tlu u 18. stoljeću, začetniku hrvatskoga simfonijskog stvaralaštva, istaknutoj ličnosti u političkoj i kulturnoj memoriji Grada, organiziraju Dubrovački muzeji, Umjetnička akademija Sveučilišta u Splitu i Sveučilište u Dubrovniku, a Organizacijski i Znanstveni odbor predvodi doc. dr. sc. Jelica Valjalo Kaporelo iz Umjetničke akademija u Splitu.

Konferencija okuplja više od četrdeset domaćih i stranih znanstvenika i stručnjaka iz sedam zemalja koji će u interdisciplinarnom dijalogu rekonstruirati zaboravljene kulturno-povijesne, glazbene i obrazovne veze između Dubrovačke Republike i srednjoeuropskih, sredozemnih i hrvatskih zemalja u razdoblju prosvjetiteljstva. Slijedom dosadašnjih višedesetljetnih istraživanja o istaknutim dubrovačkim ‘sinovima’, u ovom slučaju o pripadnicima ogranka humanista i poklisara Antuna Lukina Sorga (1693. – 1765.), konferencija će se usredotočiti na daljnje rasvjetljavanje arhivske građe o životu, razgranatom djelovanju i stvaralaštvu Luke Sorga, pritom ne zaobilazeći ni članove njegova obiteljskog i kulturnog kruga. 

Niže je dostupan cjeloviti program konferencije koji sadrži radionice te brojne koncertne i ostale popratne programe otvorene za širu javnost. Svi zainteresirani za pasivno sudjelovanje mogu se javiti na e-mail adresu: sorgo290@gmail.com do 4. studenoga.

Predhodni članakPredstavljena knjiga prof. dr. sc. Davora Paukovića ‘Što s komunizmom – politike povijesti i kultura sjećanja na komunističke zločine u Europskoj uniji i Hrvatskoj’
Slijedeći članakOdluka o odabiru – mobilnost osoblja – KA171 2024 – Vijetnam