Održana konferencija ZNAM – Unaprjeđenje kompetencija za kvalitetno visoko obrazovanje bez prepreka

Na Sveučilištu u Rijeci, od 2. do 3. srpnja, održana je znanstveno-stručna međunarodna konferencija ZNAM – Unaprjeđenje kompetencija za kvalitetno visoko obrazovanje bez prepreka. Cilj konferencije bio je unaprjeđenje kompetencija svih dionika u visokom obrazovanju kroz različite oblike razmjene znanja i iskustava , a sa Sveučilišta u Dubrovniku sudjelovale su doc. dr. sc. Sanja Zoranić i dr. sc. Daria Vučijević.

Konferenciju su organizirali Udruga za mlade i studente s invaliditetom ZNAM Primorsko-goranske županije i Savjetovalište za akademsku prilagodbu Sveučilišnog savjetovališnog centra Sveučilišta u Rijeci, u sklopu trogodišnjeg programa Centar podrške studentima i mladima s invaliditetom, financiranog sredstvima Ministarstva rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike. Konferencija je održana u suradnji s Koordinacijom Ureda pravobranitelja za osobe s invaliditetom za podršku u visokom obrazovanju i Regionalnom mrežom za podršku studentima s invaliditetom.

U okviru konferencije održana su predavanja, panel-rasprave i radionice u kojima su sudjelovali i sami studenti, iznoseći probleme s kojima se susreću studenti s invaliditetom te predlagali moguća rješenja.

Nakon pozdravnih govora i uvodnog predavanja, održani su paneli o službama podrške ranjivim i podzastupljenim skupinama u visokom obrazovanju te o ulozi nastavnika u obrazovanju tih skupina. Na panelima su sudjelovali predstavnici i predstavnice Univerziteta u Banjoj Luci, Beogradu, Sarajevu i Istočnom Sarajevu, Sveučilišta u Zagrebu, Dubrovniku, Mostaru i Sveučilišta Sjever.

Tijekom konferencije raspravljalo se o temama univerzalnog dizajna iz perspektive prostorne pristupačnosti, učenja i podučavanja te primjeni asistivne tehnologije u kontekstu visokog obrazovanja. Predstavljeni su i rezultati petogodišnjeg ispitivanja psihološkog funkcioniranja studentske populacije Sveučilišta u Rijeci te preliminarni rezultati istraživanja o stavovima, iskustvima i potrebama nastavnog osoblja u radu sa studentima s teškoćama mentalnog zdravlja, provedenog s ciljem unaprjeđenja sustava podrške.

Posebno je istaknuta važnost sustavnog rada s nastavnim i administrativnim osobljem, jačanja suradnje sa širom zajednicom, osiguravanja fleksibilnosti u studijskim obvezama te potrebe za dodatnim resursima i stručnjacima. Također je naglašena važnost razvoja „pismenosti“ u području mentalnog zdravlja.

Konferencija je još jednom potvrdila koliko je važno kontinuirano jačati kompetencije svih dionika u visokom obrazovanju, osiguravati adekvatnu podršku i razvijati inkluzivne prakse kako bi visoko obrazovanje bilo dostupno svima bez prepreka. Razmjena iskustava i rezultata istraživanja pokazala je da su zajednički rad, međuinstitucionalna suradnja i ulaganje u znanje i resurse ključni koraci za stvaranje sveobuhvatnog sustava podrške studentima, osobito onima s invaliditetom i teškoćama mentalnog zdravlja.

Predhodni članakSveučilište u Dubrovniku organiziralo radionicu o transferu tehnologije