Sveučilište u Dubrovniku ugostilo višestruko nagrađivanu predstavu “Gidionov čvor” Teatra Fort Forno

U suradnji sa Teatrom Fort Forno iz Bala, Sveučilište u Dubrovniku je 19. svibnja ugostilo višestruko nagrađivanu predstavu Gidionov čvor – emotivno snažnu i potresnu dramu koja progovara o odgovornosti i složenim odnosima unutar školskog sustava i otvara važna pitanja o komunikaciji, emocionalnoj boli i odgovornosti unutar tog istog sustava.

Predstavu su pogledali učenici Medicinske škole Dubrovnik te učenici Umjetničke škole Luke Sorkočevića, u pratnji svojih profesora i školskih pedagoga. Publika je s velikim zanimanjem pratila izvedbu, a mnogi su istaknuli kako ih je predstava duboko dirnula i potaknula na razmišljanje o aktualnim izazovima s kojima se mladi danas suočavaju.

Nakon predstave, glumice su održale razgovor s učenicima, otvorivši prostor za iskrenu i poticajnu raspravu o temama poput vršnjačkog nasilja, mentalnog zdravlja i važnosti komunikacije između učenika, roditelja i nastavnika. Sveučilište u Dubrovniku s ponosom nastavlja promicati kulturne i obrazovne sadržaje koji potiču društveni dijalog i senzibilizaciju mladih.

Gidionov čvor” promišlja važna, goruća, ali i bolna pitanja vezana uz obrazovni sustav i suvremeno društvo. Predstava, između ostalog dotiče teme kao što su utjecaj nastavnika, sloboda izražavanja, pitanja uloge i odgovornosti roditelja i učitelja u sve kaotičnijem svijetu današnjice. U fokusu kazališnog čina su i problemi mentalnog zdravlja mladih i suicida među mladima te važnosti njihove prevencije. Na sceni se u vrhunskoj glumačkoj igri otvaraju i pitanja vršnjačkog nasilja i zlostavljanja među mladima, koji su često i tabu teme, ali i pitanja univerzalnosti bola i kreativne slobode.

„Naša verzija predstave ‘Gidionov čvor’ Johnne Adams od premijernog izvođenja 2022. do danas postala je sve aktualnija i provokativnija. Kad god pogledam predstavu duboko me emotivno dirne i potrese najviše zbog precizne i nadahnute partnerske, glumačke, gotovo dokumentarne, posvećene igre Mateje i Katice. Volim one svoje režije kad se nastanim i sakrijem u glumcima. U ovoj sam predstavi duboko sakriven i gotovo neprimjetan. Sa svakim gledanjem našeg ‘Gidionovog čvora’ postajem bolji čovjek“, kazao je uz 50. izvedbu predstave redatelj Robert Raponja.

Radnja predstave „Gidionov čvor“, smještena je u školu, a počinje kada majka nedavno preminulog učenika dolazi na sastanak s učiteljicom svog sina. Razgovor koji je uslijedio bavi se odnosom između ožalošćene majke Corryn (Korina) i emocionalno preplavljene učiteljice Heather (Ružice). Corryinin (Korinin) sin, učenik osnovne škole, počinio je samoubojstvo na dan kada je izbačen iz škole. Gidion je možda bio ozbiljno zlostavljan ili je možda bio zlostavljač koji je maltretirao druge. Tijekom razgovora, žene pokušavaju otkriti što je Gidiona dovelo do tragičnog čina.

„Gidionov čvor“ Johnne Adamas objavljen je u časopisu American Theatre Magazine i premijerno prikazan na Festivalu suvremenog američkog kazališta u Shepherdstownu 2012. godine. Johnne Adams je za „Gidionov čvor“ 2013. osvojila nagradu Steinberg/American Theatre Critics Association New Play Award, a njena je drama postavljena više od četrdeset puta diljem SAD-a.

Predhodni članakStudentski projekt “Akademska inkluzija” predstavljen na Fakultetu za medije i odnose s javnošću