Primijenjena ekologija mora – razlozi za odabir
More je važan izvor hrane, energije i minerala, pomorskim prometom prevozi se glavnina tereta i roba u suvremenoj trgovini, a o očuvanosti i kakvoći mora uvelike ovise mnoge djelatnosti, posebno turizam, ribarstvo i akvakultura koji su razvijeni na našoj obali. Razvoj djelatnosti koje se temelje na suvremenim tehnologijama poput korištenja energije oceana, desalinacije, morske biotehnologije i drugih, također ovise o istom resursu – moru.
Poznavanje glavnih zakonitosti u morskim ekosustavima, mjera zaštite, kao i mogućnosti korištenja morskih resursa nužno je za održivi razvoj svih djelatnosti vezanih uz more, tzv. plavog sektora. Prema izvješću Europske komisije (The 2018 Annual Economic Report on EU Blue Economy) gospodarske djelatnosti vezane uz more i priobalje bilježe rast na razini cijele EU već duže vrijeme, a predviđa se još značajniji rast u nadolazećem razdoblju do 2030. g.
Glavni preduvjet za očekivani rast plavog sektora je obrazovanje stručnjaka koji će omogućiti održivost morskih ekosustava bez kojih, ne samo da ne bi bio moguć rast, već se plavi sektor ne bi mogao održati ni na sadašnjoj razini. Svrha studija Primijenjena ekologija mora upravo je obrazovanje stručnjaka koji će razumjeti potrebu za korištenjem ovog resursa i dobrim poznavanjem funkcioniranja morskih ekosustava pridonositi održivom razvoju vezanih djelatnosti o kojima ovisi razvoj društva i kvaliteta života. Oni će primjenom visokih ekoloških standarda, prilagođavati poslovanje nosivim kapacitetima morskih ekosustava i nuditi mjere kojim će se ublažavati ljudski pritisak u različitim djelatnostima, što će dugoročno pridonositi očuvanju morskih ekosustava i održivom gospodarenju bogatstvima iz mora. Za obrazovanje ovakvog kadra potreban je interdisciplinarni pristup i razumijevanje potrebe za očuvanjem morskih ekosustava, ali i potrebe za razumnim korištenjem mora i morskih resursa što osigurava i dobru pripremljenost za tržište rada.
Uvjeti za upis
Pravo upisa imaju svi hrvatski i strani državljani sa završenim četverogodišnjim srednjoškolskim obrazovanjem i položenom državnom maturom B razine iz obvezne skupine predmeta.
Vrednovanje ocjena srednje škole 40%, obvezni dio državne mature; hrvatski jezik B 20%, matematika B 20% i strani jezik B 20%. Dodatno se boduju položeni ispiti na državnoj maturi iz predmeta biologije i/ili kemije s po 10% (ali nije uvjet).
Kandidati koji su tijekom srednjoškolskog obrazovanja postigli poseban uspjeh (npr. 1. do 3. mjesto na državnom natjecanju ili smotri u RH iz predmeta biologija ili kemija) ostvaruju pravo na izravan upis.
Organizacija studija
Preddiplomski sveučilišni studij Primijenjena ekologija mora je u skladu sa svim nacionalnim i međunarodnim propisima i strategijama koje se tiču zaštite mora i priobalja i njihovog racionalnog iskorištavanja.
Studij traje tri godine ili šest semestara (dva semestra godišnje). Znanja, vještine i kompetencije stječu se kroz predavanja, laboratorijske vježbe, terenski rad te praksu u organizacijama s poslovanjem u području ekologije. Svi kolegiji na studiju su jednosemestralni, a dijele se na obvezne i izborne. Obvezni kolegiji organizirani su tako da obuhvate temeljna obilježja struke kontinuiranom nadopunom najnovijim znanstvenim spoznajama. Izborni kolegiji omogućuju usmjeravanje studenata prema područjima za koja pokažu interes, a podijeljeni su u dva modula: ekologija i zaštita mora te akvakultura. Na prvoj godini studija svi kolegiji su obavezni, dok se izborni kolegiji nude od druge godine, a studenti će moći birati iz samo jednog ili oba ponuđena modula.
Ovaj studij potiče multidisciplinarni pristup, međunarodnu suradnju i pokretljivost studenata, te nosi 180 ECTS bodova. Po završetku studija student stječe akademski naziv sveučilišni prvostupnik (baccalaureus) inženjer primijenjene ekologije mora (univ. bacc. ing. oecol. mar.).
Univ. bacc. ing. oecol. mar. – i što sad?
Nakon završetka studija Primijenjena ekologija mora moguće se zaposliti u raznim gospodarskim granama, koje izravno ili neizravno ovise o moru. Svim pomorski orijentiranim zemljama potrebni su stručnjaci koji će biti osposobljeni za rad u akvakulturi, turizmu orijentiranome na očuvanje okoliša, pomorstvu (časnik za okoliš), pogonima za biotehnološku obradu otpadnih voda i drugog otpada, mikrobiološkim, biokemijskim i genetičkim laboratorijima različite namjene (industrija, inspekcijske službe, biokemijska i genetička dijagnostika) te u svim djelatnostima kojima su potrebni savjetnici za prelazak na poslovanje u skladu s načelima održivog razvoja, što je prioritet u Europskoj uniji.Nakon završenog preddiplomskog studija prvostupnik ima i mogućnost nastavka studija na diplomskom studiju Marikultura na Sveučilištu u Dubrovniku, kao i na brojnim biološkim i biotehničkim studijima na sveučilištima u Hrvatskoj i šire.
Naše prednosti
- Svi dokumenti
- Brošura
- Brošura za brucoše
- Elaborat
- Ispitni rokovi
- Promo video